Sledovanost televizí veřejné služby v čase pandemie roste

úterý, 31. března 2020, 15:00 TV, Výzkum, Koronavirus na jaře 2020 MediaGuru

V období probíhající pandemie se evropští diváci více obracejí na televize veřejné služby, ukazuje nová studie od mezinárodní unie EBU.

Zdroj: Repro vysílání ČT

Zdroj: Repro vysílání ČT

Večerní zpravodajské relace evropských televizí veřejné služby mají v některých dnech v čase pandemie nového koronaviru až dvojnásobný zásah v porovnání se začátkem letošního roku. Vyplývá to z nové zprávy evropské vysílací unie EBU, která se zabývá tím, jak se média veřejné služby napříč Evropou vyrovnávají s pokrýváním pandemie nového koronaviru.

Zpráva vznikala v době, kdy bylo celosvětově potvrzeno 250 tisíc případů nakažení, z toho 40 % se týkalo zemí, ve kterých vysílají členské televize EBU. Studie se opírá o časové srovnání období 2.3.-15.3.2020 a začátku roku 2019, případně začátku letošního roku (začátkem roku se rozumí období 1.1.-1.3.). Do studie je zařazeno 18 televizí veřejné služby v Evropě.

Hlavní závěry:

  • Zásah vysílání večerních zpravodajských relací televizí veřejné služby se v mimořádných dnech pandemie až zdvojnásobil.
  • Občané se v době krize častěji obracejí k obrazovkám médií veřejné služby: podíl na divácích se v průměru zvýšil o 14 %.
  • K televizi veřejné služby se v době krize také více obracejí mladší diváci, v tomto případě podíl na divácích narostl v průměru o 20 %.
  • Průměrný podíl na publiku večerních zpráv ve vysílání televizí veřejné služby se v Evropě pohybuje na úrovni 39 % (data za období 2.3.-15.3. 2020). O něco vyšší je v publiku podíl žen než mužů (54 % žen vs. 46% mužů).
  • Čím více je průběh krize dramatičtější, tím více se diváci na média veřejné služby dívají.
  • Denní zásah onlinového zpravodajství televizí veřejné služby se v době šířící se nemoci zvýšil téměř trojnásobně oproti stejnému loňskému období, přesněji 2,7krát.
Průměrný denní podíl na divácích (%) televizí veřejné služby od 1.1. do 15.3. 2020, celá populace, mladí diváci, zdroj: EBU

Průměrný denní podíl na divácích (%) televizí veřejné služby od 1.1. do 15.3. 2020, celá populace, mladí diváci, zdroj: EBU

Řada televizí veřejné služby musela také upravit svůj program, například rozšířením zpravodajských pořadů, věnováním většího prostoru pro tiskové konference vlády a státních orgánů, vyvracením dezinformací, vysíláním rad zdravotníků, vzdělávacími pořady pro děti, vysíláním archivních pořadů „zlatého fondu" nebo rozšířením vysílání pro věřící.

K tradičním funkcím televize veřejné služby informovat, vzdělávat a bavit přibývá v době krize také funkce podporovat. V těchto časech se zvyšuje sociální odpovědnost televize veřejné služby.

Zpráva konkrétně zmiňuje také aktivitu České televize v podobě založení kanálu ČT3 pro seniory. Mezi dalšími uváděnými aktivitami evropských televizí veřejné služby jsou například divadelní přenosy finské YLE, aktivity BBC na podporu starších obyvatel, spuštění sportovního kanálu italské RAI s archivními sportovními přenosy nebo víkendový tříhodinový dopolední pořad rakouské ORF, na kterém participují studenti a učitelé.

ČT24 svůj podíl až ztrojnásobila

Růst významu televize veřejné služby v době krize ukazují i data sledovanosti České televize. Podíl zpravodajského kanálu ČT24 se v nejvypjatějších okamžicích až ztrojnásobil (v týdnu, kdy byl vyhlášen nouzový stav, se průměrný podíl vyšplhal přes 12 %, zdroj: ATO-Nielsen Admosphere). Rekordní sledovanost zaznamenávají v těchto dnech i další pořady a programy České televize. Například sobotní (28.3.) Události na kanálech ČT1 a ČT24 sledovalo 1,658 mil. diváků při podílu na sledovanosti téměř 39 %. To je zhruba dvojnásobek běžné sobotní sledovanosti relace Události.

-mav-