Studie: U audio reklam tempo raději zmírněte

neděle, 22. března 2020, 07:55 Aktuality, Reklama MediaGuru

Dostat co nejvíce informací do audio reklam se nevyplácí. Lepší je zvolit pomalejší tempo, říká odborná studie.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Z audio reklam zadavatelé vytěží víc, pokud se nebudou snažit do nich dostat v rychlém sledu co nejvíce informací. Vyplatí se jim mírnější tempo, vyplývá ze studie Emmy Rodero, publikované na odborném portále Journal of Advertising Research. 

Optimální je pro audio reklamu, vysílanou v rozhlase či v rámci podcastů, kolem 180 slov za minutu, řečených v mírně dynamickém tempu, tedy o něco rychleji, než je obvyklé v normální konverzaci. 

„Příliš mnoho komplexních informací najednou podaných rychle v krátkém čase (což je u audio reklam zvykem) není efektivní strategií, pokud je cílem sdělení nalákat zákazníka na produkt,“ píše ve své studii Rodero, jež nechala 51 respondentů poslouchat 12 různých audio reklam. Stejně tak rychlé tempo reklamě nesvědčí, pokud chce, aby její posluchači informacím lépe porozuměli a zapamatovali si je. 

Pomalejší tempo prospěje kratším i delším reklamám. Podle Rodero je reklama o kratší délce čtená v optimálním tempu efektivnější než její delší varianta v rychlém tempu. Zásadní pro efektivitu je tedy tempo, nikoliv délka.

Reklama se 180 slovy za minuty usnadní posluchači porozumění reklamnímu sdělení. „Důsledkem je pozitivní vnímání, větší pozornost a vyšší míra zapamatování i následného vybavení si informací,“ uvádí studie. 

-stk-