Do onlinu přišli cukráři, kadeřníci i fotografové

úterý, 26. května 2020, 14:30 Aktuality, Retail, Koronavirus na jaře 2020 MediaGuru

Během pandemie koronaviru začali na internetu fungovat i hráči, kteří podnikali doposud jen offline. Většina z nich si chce nový e-shop ponechat.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Během karantény vstoupilo do online prostoru mnoho podniků, které se doposud držely jen své kamenné provozovny. Buď si ke vstupu do e-commerce zvolily cestu přes marketplace, nebo si vytvořily rovnou vlastní e-shop. Shoptet, poskytovatel e-shopových řešení, zaznamenal za uplynulé dva měsíc prudký nárůst nových e-shopů z řad poskytovatelů lokálních služeb. Na jeho platformě vzniklo přes 420 internetových obchodů, které nahradily provoz dočasně uzavřených poboček. Patří mezi ně kavárny, cukrárny či vinárny, ale také třeba kadeřnictví nebo fotografické ateliéry. Více než 70 % z nich si ale svůj e-shop plánuje ponechat i nadále.

Podniky z oblasti gastronomie a pohostinství si e-shopy zřizovaly pro online objednávky dovozu jídla a nápojů, anebo jejich vyzvednutí z výdejních okének. Na Shoptetu jich během karantény vzniklo 120, většina z nich má navíc v plánu fungovat online i po uvolnění opatření. „Po uzavření naší provozovny následovalo několik dní obav o budoucnost. Nakonec jsme pomocí e-shopu vytvořili online kavárnu, abychom se opět mohli dostat k lidem. Nabídka je jednoduchá, ale funguje to. Hosté zareagovali velmi rychle a jsou rádi, že existuje způsob, jak nás mohou podpořit. E-shop je pro nás další krokem, otevírá nové možnosti a rozhodně si jej necháme i poté, až bude kavárna opět v provozu,“ říká Anna Biolková, zakladatelka kavárny a hostelu Příběh z Týnce nad Sázavou.

E-shopy provozovatelů kadeřnictví nebo fotografických ateliérů zase nabízejí možnost zakoupit online předplacené poukazy na konkrétní služby. „Podobně jako u restaurací vznikaly i v těchto segmentech vyloženě krizové e-shopy, tedy rychle a bez velkých příprav. Důležité pro ně bylo zprovoznit nový prodejní kanál, který může fungovat kdykoliv, bez ohledu na aktuální situaci. Velká část z nich ale zvažuje právě to, že si e-shop ponechá i do budoucna, až se vše vrátí k normálu. Karanténa totiž mnoha podnikům ukázala, že internetový obchod může být nejen výhodou, ale mnohdy i nutností,“ popisuje Miroslav Uďan, CEO společnosti Shoptet, a dodává:„Před karanténou mělo u nás svůj e-shop 32 % podniků s kamennou prodejnou, po karanténě se jejich podíl zvýšil na 34 %.“

Marketplace se nyní rychle rozvíjí, hlásí se desítky prodejců

úterý 21. dubna 2020

-stk-