Lidé jsou už unaveni z „pandemických“ reklam

pondělí, 11. května 2020, 11:00 Reklama, Výzkum, Koronavirus MediaGuru

Spotřebitelé chtějí od značek v reklamě již jiná témata než všudypřítomnou pandemii koronaviru.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

V uplynulých týdnech lidé sice oceňovali komunikaci značek, která reagovala na pandemickou situaci, nyní jsou však tématemunaveni. Podle průzkumu společnosti Mitto, který byl realizován na sedmi tisících respondentů v sedmi zemích, je čas se od koronaviru posunout dál. 

Ruku v ruce s postupným uvolňováním opatření a návratem k normálnímu životu musí značky pečlivě promýšlet, jak ve své komunikaci nadále pokračovat. Na jednu stranu by měly vyslyšet poptávku spotřebitelů po jiných než pandemických tématech, na stranu druhou by však i nadále měly být ve svém počínání zodpovědné. Příkladem tak může být připomínání bezpečných rozestupů i po znovuotevření restaurací, kin či divadel. 

K potřebě změny komunikace došel navíc i další průzkum společnosti Magid, jež se ve svém zkoumání zaměřila na generaci Z. Mladým spotřebitelům dva měsíce stačily, aby své požadavky na reklamu významně změnily. Zatímco v březnu chtěli po značkách, aby ukazovaly, jak v době pandemie pomáhají, nyní od nich vyžadují především zábavu, která by jim pomohla překlenout dlouhou chvíli v izolaci. 

Přibližně polovina mladých se totiž v karanténě nudí, což je mnohem více než u starších věkových skupin – u lidí starších 25 let je to jen 30 %. I z tohoto důvodu vyhledává generace Z obsah, který je zábavný (42 %), romantický (29 %), vzrušující (27 %) nebo děsivý (24 %).  

Mladí dávají přednost komunikaci, jež je autentická, s níž se mohou ztotožnit a která je rozesměje. Nicméně v současnosti spíše narážejí na reklamy, které jen připomínají, jak rozdílný život nyní během koronavirové krizi všichni vedeme. A z toho už jsou znaveni. 

Únava z koronaviru koreluje i se slábnoucím zájmem o pandemické zpravodajství. Jak ukazují data obsahové platformy Taboola, od tématu o šíření viru se lidé postupně přesouvají k tradičnímu zpravodajství.

-stk-