Literární noviny pozastavují vycházení na neurčitou dobu

pondělí, 18. května 2020, 12:30 Tisk MediaGuru

Pandemie nového koronaviru zasadila Literárním novinám ránu, která může být pro tradiční literární list osudná. Přerušuje vydávání a není jisté, zda se k němu vrátí.

Číslem šest, které vyjde koncem května, se pozastavuje vydávání Literárních novin. V aktuálním vydání měsíčníku to napsal vydavatel Miroslav Pavel, informoval v pondělí Deník N

Rána virové krize byla podle vydavatele nemilosrdná. Zdůvodňuje, že se přestaly prodávat knihy, čímž měla zmizet inzerce nakladatelů a knihkupců, a ohroženy jsou i nejrůznější speciální přílohy, které byly jedním z hlavních zdrojů příjmů Literárních novin. Počínaje únorem si provoz novin vyžadoval další statisíce korun dotací.

Pozastavení vydávání je na neurčito. „Na jak dlouho? Nevím, možná se situace zlepší, možná se najde investor, který bude mít zájem navázat na vykonanou práci s oživením jedné z nejstarších mediálních značek na českém trhu. V každém případě bude pokračovat web literarky.cz, budeme se snažit ponechat na trhu Dossier a snad i Biblio, pravděpodobně ve volném prodeji s případnou nabídkou předplatného a zatím neurčenou periodicitou,“ píše v květnovém vydání Literárních novin majitel vydavatelství Miroslav Pavel. Své vyjádření zakončuje přáním shledání se čtenáři i obchodními partnery „v lepším čase.

Miroslav Pavel: Literární noviny bez investora nepřežijí

pondělí 16. března 2020

Miroslav Pavel v rozhovoru pro MediaGuru.cz v polovině března naznačoval, že vydávání literárního měsíčníku je velmi nákladné a že se letos bude muset rozhodnout, zda v činnosti dále pokračovat. Uvedl, že bez nového investora je budoucnost tradičního listu nejistá.

„Literární noviny tiskneme stále v nákladu deset tisíc kusů, z ekonomického pohledu je to málo. Bezproblémové financování z prodeje novin by vyžadovalo, abychom prodávali minimálně 12 tisíc výtisků. K dosažení takového cíle nám ale chybí vydavatelské struktury,“ uvedl mj. v rozhovoru. Ročně by bylo podle jeho slov potřeba zhruba 12 milionů Kč, aby vydavatelství bylo schopné financovat i určitý rozvoj.

Vydávání Literárních novin převzala společnost LitMedia, kterou Pavel vlastní, od června 2009. Ekonomické soběstačnosti se Literárním novinám podařilo dosáhnout teprve v desátém roce vycházení pod křídly Litmedie.

-mav-