CZ IPI žádá odvolání Lubomíra Veselého z Rady ČT

pondělí, 15. června 2020, 08:30 Aktuality, TV MediaGuru

Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu CZ IPI žádá odvolání Lubomíra Veselého z Rady České televize.

Xaver Live, zdroj: repro XTV

Xaver Live, zdroj: repro XTV

Správní rada Českého národního výboru IPI (CZ IPI) se v pondělí obrátila na členy volebního výboru Poslanecké sněmovny PČR s výzvou, aby navrhli sněmovně odvolání Lubomíra Veselého z Rady ČT. Důvodem má být Veselého verbální útok na novinářku Johanu Hovorkovou, kvůli kritickému komentáři, který o Veselém napsala.

Komentátorka internetového deníku Forum 24 kritizovala Veselého návrh, aby se v Otázkách Václava Moravce střídali moderátoři a vyslovila obavu, že Veselému jde o znormalizování pořadu.

Veselý ve svém pořadu na XTV odmítl, že by něco takového řekl a následně ji ve svém streamovaném videu označil za lhářku, manipulátorku, blbce, zrůdu a svini. Své diváky pak vyzval, aby ji hnali svinským krokem. 

Zdroj: Xaver Live

Podle CZ IPI jde nejen o zcela neadekvátní reakci, o neodpovědné jednání, ale i o porušení zákona o ČT. Vyzval proto členy volebního výboru, aby sněmovně navrhli Veselého odvolání.

Veselý se v noci z neděle na pondělí na svém faecbookovém účtu za svá slova omluvil. Celé video při této příležitosti znovu zveřejnil.

Zcelé znění dopisu CZ IPI

Vážené poslankyně, vážení poslanci,

před plánovanými březnovými volbami jsme vás vyzvali, abyste zvolili z kandidátů do Rady České televize (Česká televize) nezávisle na jakémkoli politickém zásahu nebo údajných pokusech o ovlivnění. Toto rozhodnutí bylo zásadní pro svobodu a nezávislost veřejnoprávní televize v České republice. Výsledek voleb zbývajících kandidátů dne 27. května je však z našeho pohledu velkým důvodem k obavám.

Jsme znepokojeni, že složení Rady již nelze považovat za nestranné a vyvážené napříč politickými skupinami. Zvolení kandidáti odrážejí jednostrannou politickou nerovnováhu a to otevírá riziko přímého politického vlivu.

Pokusy vládní strany politizovat Radu ČT a ovlivnit vaše rozhodnutí byly zveřejněny v březnu, v době, kdy byla veřejnoprávní média v České republice již pod tlakem. E-mail zveřejněný na českém webu info.cz obsahoval rady poslancům, aby volili kandidáty podle jejich politických preferencí a postoji k vládní straně ANO. Zvolení kandidáti získali podporu od předsedy volebního výboru dolní komory s argumentem, že tito kandidáti sdílejí k ČT stejně kritický postoj jako ANO.

Michal Klíma, předseda českého národního výboru IPI, novinář a bývalý šéf nakladatelství Economia a Vltava Labe Media, získal v prvním kole největší počet hlasů, ale přesto nebyl zvolen navzdory své zkušenosti poté, co poslanci obdrželi důrazné doporučení hlasovat proti němu. Takové doporučení je jasným pokusem ovlivnit nestranné rozhodování.

Výsledek volby považujeme za znepokojivý vývoj vzhledem k udržení mezinárodních standardů a nezávislosti veřejnoprávní televize. Veřejnoprávní vysílání musí sloužit veřejnému zájmu, nikoli zájmům jedné politické strany nebo dokonce vlády.

Ujišťujeme vás, že nadále sledujeme stav svobody tisku v České republice.

S pozdravem,

Lutz Kinkel, generální ředitel, Evropské centrum pro svobodu tisku a médií (ECPMF)

Mogens Blicher Bjerregård, předseda Evropské federace novinářů (EFJ)

Scott Griffen, zástupce ředitele Mezinárodního tiskového institutu

Adam Černý, předseda Syndikát novinářů České republiky

-mav-