Google: Za kvalitní obsah vydavatelům zaplatíme

pátek, 26. června 2020, 11:00 Internet & Mobil MediaGuru

Provozovatel dominantního vyhledávače oznámil, že některým mediálním domům za jejich zpravodajskou produkci zaplatí.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Google letos představí vlastní licenční program, ze kterého mají profitovat mediální domy. Bude součástí nové služby v rámci zpravodajské sekce nejpopulárnějšího vyhledávače. Jeho provozovatel to uvedl na firemním blogu. Prozradil, že iniciativa zahrne lokální i celonárodní tituly. Mezi prvními se Google dohodl s německými listy Der Spiegel, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Die Zeit a Rheinische Post, dále s australskými skupinami Schwartz Media, The Conversation a Solstice Media, a rovněž s brazilskými Diários Associados a A Gazeta

„Jednáme teď s mnoha dalšími partnery a plánuje s nimi uzavřít písemnou dohodu v nadcházejících měsících,“ popsal viceprezident produktového managementu Google News Brad Bender. „Zavazujeme se přispět k podpoře zpravodajského odvětví,“ dodal Bender. Jeho firma chce současně nastavit pravidla přístupu k článkům, které jsou dostupné jen předplatitelům konkrétního média. Za jejich odemčení pro své uživatele by Google vydavatelům rovněž platil. Podrobnosti o finančních podmínkách možného ujednání nicméně technologický gigant nesdělil. Uzamykání textů za platební bránu je přitom už v současnosti pro řadu titulů jednou z cest, jak dominanci Googlu na digitálním trhu vzdorovat. A vidina případných synergií s internetovým vyhledávače může takový přístup ještě podnítit.

Význam digitálního předplatného, stejně jako kroku Googlu s možným licencováním obsahu, v současnosti ještě posilují dopady koronavirové pandemie. Právě média patří mezi sektory, na které globální boj s nákazou těžce dopadl. Musejí se vypořádat s prudkým propadem reklamních příjmů kvůli celkově špatné ekonomické situaci, která firmy nutí omezovat marketingové rozpočty.

V Česku Google podle dostupných informací ČTK s žádným vydavatelem nejedná a zřejmě čeká na transpozici evropské směrnice. Unie vydavatelů nechtěla informaci oficiálně komentovat. Podle výkonného ředitele Václava Macha jde o první dobrý signál, že Google pochopil, že nemůže donekonečna udržet v chodu svůj obchodní model postavený na komerčním využívání obsahu vydavatelů, za který jim neplatí ani se přiměřenou měrou nedělí o výnosy ze své komerční činnosti.

Boj o poplatky

Portál CNBC dává vyjádření Googlu do souvislosti také s nedávným stanoviskem australských a francouzských antimonopolních úřadů, podle kterých by duopol technologických gigantů na trhu s online reklamou – Google s Facebookem – měl médiím platit za zobrazování jejich obsahu. Provozovatel vyhledaváče ovšem dlouhé roky podobné nároky jednoznačně odmítal, připomíná CNBC. Poněkud odlišný je však postoj šéfů největší sociální sítě světa. Facebook australským vydavatelům vzkázal, že od něj žádné peníze neuvidí a raději přestane náhledy jejich článků zobrazovat. Firma dále argumentuje, že není vhodné ani udržitelné čekat, že dvě soukromé společnosti jsou zodpovědné za vyřešení problémů mediálního trhu. Přístup Facebooku však kontrastuje s představením speciální zpravodajské sekce, pro kterou chce firma licencovat „prověřený a důvěryhodný obsah“. Zatímco do nové obsahové sekce by Facebook mohl zahrnout média dle svého uvážení, v případě nuceného odvádění poplatků za uživateli organicky sdílené odkazy na články by měla firma podobné možnosti kontroly podle všeho zúžené.

Spory mezi mediálními domy a digitálními platformami ale nejspíš neustanou ani v případě, že Facebook a Google představí zpravodajské sekce s licencovaným obsahem. Státy Evropské unie totiž musejí do léta 2021 implementovat směrnici o autorských právech na internetu. Ta mimo jiné přisuzuje publisherům tištěných titulů nárok na odměnu za používání jejich obsahu na internetu. Podle tuzemské Unie vydavatelů umožní chránit jimi vytvořený obsah před bezplatným komerčním využíváním. Záležet však bude na přesném právním vymezení klíčových pojmů. Jak v případě záměrů Googlu a Facebooku licencovat zprávy z vlastní iniciativy, tak u autorské směrnice Evropské unie platí, že o jejich přínosu pro vydavatele rozhodnou detaily. Podrobnosti o finančních aspektech nových zpravodajských sekcí na Googlu a Facebooku se obě firmy zatím zdráhají zveřejnit.

-riv-