Blokování reklamy na mobilu vzrostlo o 64 %

sobota, 25. července 2020, 08:30 Internet & Mobil, Reklama MediaGuru

Tzv. adblocking na mobilním telefonu využívá 575 milionů lidí, 236 mil. tak činí na desktopu.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Blokování reklamy na internetu rok od roku roste. Zatímco dříve to bylo doménou především desktopů, nyní je adblocking stěžejní na mobilních telefonech. Podle nejnovější studie společností BlockThrough a PageFair dosáhl počet lidí používajících adblocking na svých mobilech 527 milionů, což je o 64 % více než před třemi lety. Lidí, kteří si reklamu blokují na počítači, je 236 milionů, což je naopak o 16 % méně než před třemi lety.

Klesající tendence blokování reklamy na počítačích připisují autoři studie skutečnosti, že lidé více času tráví na mobilních zařízeních, kde je adblocking nyní více než dvakrát častější. Nejvíce je přitom růst tažen asijskými zeměmi.

Vývoj adblockingu na mobilu a desktopu v čase, zdroj: Blockthrough & PageFair

Vývoj adblockingu na mobilu a desktopu v čase, zdroj: Blockthrough & PageFair

Největší popularitě se po celém světě těší nástroj pro blokování reklamy na mobilech US Browser, který používá 405 milionů lidí. Další je Opera se 123 mil. uživatelů, Brave, jenž rychle roste v USA a Evropě, má nyní 10,4 mil. uživatelů.

Vydavatelé se učí s adblockingem žít  

Ze 100 dotázaných amerických vydavatelů, kteří se s dopady adblockingu musí přímo potýkat, jich více než polovina (56) zvolilo alespoň jednu ze strategií, jak si s blokováním reklamy poradit a neztrácet přitom peníze reklamních zadavatelů.

Nejčastější strategií (49) je aplikace tzv. přijatelných reklam, které jsou pro uživatele relevantní a neruší je při konzumaci obsahu. Čtyři hráči přišli s vlastní technologií, jak adblocking obejít. Další zvolili cestu buď jemného, nebo tvrdšího nátlaku buď prostřednictvím žádosti o povolení zobrazení přijatelných reklam, či formou zablokování obsahu.

Boj s adblockingem by neměli vydavatelé podceňovat. Jak upozornil bývalý šéf PageFair Sean Blanchfield, blokování reklamy není dnes žádnou okrajovou záležitostí. Pro mnoho technologických hráčů je to navíc silný diferenční prvek v konkurenčním boji s prohlížečem Google Chrome, který vyvinul pro blokování reklamy svůj vlastní nástroj. A navíc to vypadá, že chuť lidí blokovat nežádoucí reklamu tu nějakou dobu zůstane.

-stk-