Facebook ukázal obsah s největším dosahem

neděle, 26. července 2020, 09:00 Internet & Mobil MediaGuru

Odkazy na zpravodajské články jsou podle sociální sítě těmi, které vidí nejvíc uživatelů.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Největší sociální síť světa se dál snaží bránit nařčení, že její algoritmy napomáhají štěpení společnosti. V reakci na tweet redaktora New York Times Kevina Rooseho se Facebook snažil ukázat, že 20. července měly největší dosah příspěvky mnohem rozmanitějšího ražení, než uvedl Roose.

Nejvíce očím se podle manažera facebookového newsfeedu Johna Hegemana zobrazily linky na portály ABC News a Daily Mail. Zprávy se týkaly vraždy federálního soudce USA a kandidatury rappera Kanye Westa na prezidenta, který v rámci svého prvního „mítinku“ s voliči měl slíbit milion dolarů každému, kdo má dítě.

Zdroj: Facebook

Zdroj: Facebook

Podle redaktora New York Times však ten den bodovaly jiné informační zdroje, a to v první řadě kanál Fox News a levicově zaměřená stránka Occupy Democrats, jež zastřešuje příznivce radikálnějšího křídla Demokratické strany. Jak Fox News, tak stránka Occupy Democrats, přitom platí za portály se silným politickým názorem, každý však z opačného politického spektra. Pakliže algoritmy Facebooku automaticky zvyšují dosah příspěvkům, co vyvolávají hodně reakcí – klidně i kontroverzních a nenávistných – pak je z logiky věci takový obsah vidět na úkor umírněnějších postů. Vedlejším efektem je podle kritiků sociální sítě stále vyhrocenější vedení veřejné debaty.

Rozdílnost výsledků, ke kterým došli manažer Facebooku a novinář New York Times, je dán odlišností metriky, popisuje portál Social Media Today. Zatímco zástupce Facebooku počítal celkový dosah konkrétního odkazu, redaktor bral v potaz zobrazení jen na oficiálních facebookových stránkách Foxu a spol.

Při zohlednění celkového dosahu v „top ten“ nechybí třeba linky na portál 9GAG, který funguje de facto jako agregátor internetových memů, nebo na stránku plnou obrázků ve formátu GIF s názvem Gfycat. Do desítky nejsdílenějšího obsahu se ale dostalo třeba i neziskové sdružení amerických rozhlasových stanic NPR se zprávou o analýze Organizace spojených národů, podle které mohou kvůli následkům pandemie výrazně narůst počty hladovějících lidí ve světě. Pro Facebook jeho vlastní žebříček vyznívá relativně příznivě právě proto, že se v něm objevují poměrně rozmanité informační zdroje včetně těch bez výraznějšího názorového zabarvení.

Nejde nicméně o jediné oznámení korporace, které by mělo vylepšit její mediální obraz. Ve středu Facebook uvedl, že prověří své algoritmy, zda neobsahují stopy rasových předsudků. V minulosti Facebook už podobnou situaci řešil, když slíbil, že zruší možnost cílení realitních inzerátů podle etnicity. Podle portálu Vox je nynější oznámení firmy „zásadním uznáním toho, že algoritmy jejích sociálních sítí mohou fungovat diskriminujícím způsobem.“

S ohledem na situaci Facebooku nelze podobné úvahy označit za „pouhé“ akademické debaty. Řada firem se nedávno rozhodla přestat inzerovat na této platformě, protože údajně napomáhá šíření nenávisti. A od takového „toxického“ prostředí se společnosti typu Disney či podle zprávy Business Insideru dokonce už i Walmart a McDonald's rozhodly distancovat. S ohledem na blížící se americké prezidentské volby lze ale čekat, že stížností na fungování sociálních médií bude přibývat.

Facebook už několikrát zablokoval obsah produkovaný štábem nynějšího prezidenta Donalda Trumpa kvůli porušení pravidel inzerce. I část zaměstnanců firmy Marka Zuckerberga ale pobouřilo, když nezakročila proti prezidentovu květnovému vyjádření o tvrdém postupu bezpečnostních složek proti demonstrantům. Konkurenční síť Twitter tehdy slova hlavy státu skryla za speciální banner kvůli porušení zásad proti „glorifikaci násilí". Facebook obecně postupuje vůči vyjádřením politiků v porovnání s Twitterem mnohem benevolentněji. Přístup k moderování obsahu se tak mimochodem stává prvkem, kterým se mohou digitální platformy stále výrazněji vzájemně odlišit.

-riv-