Letošní Designblok přilákal nové české výrobce

pátek, 9. října 2020, 07:40 Marketing MediaGuru

Designblok probíhá letos za přísných hygienických opatření. Někteří partneři se neúčastní, naopak přibyly české značky.

Klíčový vizuál k letošnímu Designbloku, zdroj: Designblok

Klíčový vizuál k letošnímu Designbloku, zdroj: Designblok

Začíná dvaadvacátý Designblok s tématem Vášeň. Stejně jako jiné akce je i letošní festival designu a módy poznamenán pandemií koronaviru. Od 7. do 11. října probíhá za přísných hygienických opatření v bývalém konventu Gabriel Loci přeměněném na galerijní prostor. Dopad měla aktuální situace i na skladbu vystavovatelů: zatímco u designérů zájem nepolevil, u výrobců je vidět změna. Někteří dostali stopku ze své centrály, jiné si akci nemohli dovolit kvůli ekonomické krizi. Naopak přibyly české značky. 

„Měli jsme obavu, ale mezi designéry se pokles neprojevil vůbec, mezi výrobci odstoupili někteří, kteří se potýkají s důsledky krize způsobené epidemií, případně někteří, kteří mají stopku z centrály. Mysleli jsme si, že některé prostory v Gabriel Loci nenaplníme, ale nestalo se tak. Všechny naplánované výstavní prostory jsou plné,“ popisuje na dotaz MediaGuru.cz ředitelka Designbloku Jana Zielinski. 

Letos se tak na přehlídce neobjeví například prezentace dlouholetého partnera v podobě značky kávy Nespresso, jež dostala zákaz účastnit se podobných hromadných akcí. I přesto ale zůstává i nadále partnerem. 

Oproti minulým ročníkům chybí automobilová značka Renault, jež se však rozhodla zaměřit své aktivity na jinou oblast zájmu. „Po třech letech velmi úspěšného partnerství na projektu Designblok, kdy jsme měli možnost oslovit tisíce návštěvníků novinkami přivezenými přímo z centrálního Design studia ve Francii, máme stanovenou jinou cestu. Nová cesta je spojena s novou mobilitou, s elektrifikací naší výrobní řady a s tím spojenými novými výzvami a novými projekty a partnery, jakými jsou například města, obce a společnosti, které se zabývají zelenou energii a čistou mobilitou,“ vysvětluje tisková mluvčí francouzské automobilky Renault Jitka Skaličková.

V neposlední řadě se letos Designbloku neúčastní ani pivo Excelent, které se s ohledem na aktuální situaci a cílovou skupinu zaměřuje na online prostředí. Skupina Plzeňský Prazdroj je ale na přehlídce přítomna se značkou Pilsner Urquell, jež zde prezentuje kolekci Aukčních lahví z autorského pera Michala Froňka ze studia Olgoj Chorchoj. 

Designblok rovněž podporuje coby generální partner Erste Premier. „Věříme, že každá cesta je snazší, když máte někoho, kdo vás na ní podporuje. Dlouholeté partnerství naší značky a designu se odráží i v novém a unikátním vizuálu Erste Premier, který pro nás vytvořila úžasná ilustrátorka Eliška Podzimková,” říká Tomáš Petr, šéf Erste Premier a Erste Private Banking. 

I nadále se účastní také společnost Ultra Premium Brands se svou značkou britského ginu Tanqueray. Ten na Designbloku provozuje servírovací „běžící pás“ Tanqueray Momentum, jenž dopraví návštěvníkům hotové drinky poté, co se při procesu pásové výroby postará každý jeden z barmanů o exaktní provedení jedné fáze přípravy koktejlu. 

Servírovací „běžící pás“ Tanqueray Momentum, zdroj: UPB

Servírovací „běžící pás“ Tanqueray Momentum, zdroj: UPB

Účastní se rovněž Hornbach, který zde ukazuje designová svítidla s názvem Lift a Balance, jež vzešla ze spolupráce s designérským duem Herrmann a Coufal. Opět se jedná o výrobky, které si může každý vyrobit sám doma.

Lampu Lift si mohou zájemci vyrobit i doma, zdroj: Hornbach.

Lampu Lift si mohou zájemci vyrobit i doma, zdroj: Hornbach.

Kromě již stávajících partnerů přibyli i noví, především z řad českých výrobců, kteří tak zaplnili uvolněný prostor. „Přihlásila se celá řada nových českých značek, třeba Todus, Formdesign, Futuro, JR Interiér, Kaplan nábytek, Le Concept, Lino Design, Panconnect, porcelánová manufaktura Rudolf Kämpf nebo Done,“ přibližuje Jana Zielinski. 

Novinkou je také výrobce plechových hraček Kovap, jenž chce na přehlídce představit tradiční výrobní postupy. Návštěvníci si tak mohou  na autentickém dřevěném ponku s frézami vyzkoušet, jak obtížné je správně ohnout plech nebo do něj precizně vyvrtat prostor. Kromě toho je zde prezentován i prototyp zcela nové značky, vytvořený designérkou Lenkou Svatošovou ze studia Gentle&more. Jedná se o redesignovanou podobu traktůrku, jenž má nadsazené oblé tvary, plechová kapota je zakončena z obou stran měkkými díly, aby hračka vydržela pády.

Tvorba nového prototypu traktůrku pro značku Kovap, zdroj: Kovap

Tvorba nového prototypu traktůrku pro značku Kovap, zdroj: Kovap

Designblok 2020

Letošní Designblok představí celkem 227 expozic tvůrců a výrobců. K vidění budou v Superstudiu zaměřeném na firmy, Openstudiu s designéry, Art House i v showroomech po Praze. Centrální prostor Designerie i hlavní výstavu Vášeň letos zpracoval Jan Plecháč, který v ní obtiskl svoji vášeň pro motorky. „Mým cílem bylo vdechnout život morálně i technicky zastaralé věci za pomoci šikovných mistrů hned několika řemesel, kteří by se za normálních okolností u jednoho projektu asi nikdy nepotkali. Mistři svého řemesla, kteří vystupují ze své komfortní zóny, pracují na společném cíli a nechávají si nahlížet přímo pod ruce,“ popsal designér Jan Plecháč. V jedné dílně se tak potká um týmu stavitelů motorek, sedláře, brusiče, ale i šperkaře a ilustrátora. 

-stk-