Monitoring: Z řetězců rychlého občerstvení nejvíc inzeruje KFC

středa, 7. října 2020, 12:40 Aktuality, Retail, Reklama MediaGuru

Ve fast foodu jí několikrát měsíčně čtvrtina Čechů, ukazuje výzkum Nielsen Admosphere. Největším inzerentem v segmentu je v letošním roce KFC.

Zdroj: KFC

Zdroj: KFC

Řetězec rychlého občerstvení KFC vynaložil za letošní období leden až srpen 2019 podle monitoringu investic nejvyšší částky na reklamu v médiích. Ukazují to data společnosti Nielsen Admosphere. Druhým nejsilnějším v segmentu je McDonald’s.

Zdroj: Nielsen Admosphere

Zdroj: Nielsen Admosphere

Fast foody mají podle Nielsen Admosphere v Česku poměrně silnou pozici, v dnešní době se v nich stravuje 26 % lidí vícekrát za měsíc (10 % jednou týdně a častěji, 16 % několikrát za měsíc). O něco více než pětina respondentů pak chodí do zařízení s rychlým občerstvením jednou za měsíc a skoro dvě pětiny méně často. Častěji do fast foodů zavítají mladší věkové skupiny, tedy respondenti ve věku 15–34 let, a také respondenti žijící ve městech oproti obyvatelům vesnic. Věková skupina nad 45 let naopak vyniká počtem těch, kteří se ve fast foodu nestravují nikdy: je jich čtvrtina, zatímco v mladších skupinách je takových respondentů zanedbatelné procento.

Do fast foodů nikdy nechodí jen 13 % Čechů. Nejčastěji se lidé rozhodují pro jídlo ve fast foodu spontánně, tedy například když jdou okolo a mají hlad nebo na něco chuť. Srovnatelně silným důvodem pro stravování v těchto zařízeních je ale také jejich rychlý servis. Jako hlavní negativum těchto zařízení vnímají jejich zákazníci nezdravé jídlo.

Na špičce nejoblíbenějších fast foodů jsou v Česku řetězce KFC (55 %) a McDonald’s (50 %). Na třetí pozici je s výrazným odstupem síť s občerstvením Döner Kebab (23 %). Čtvrté místo patří Burger Kingu (15 %) a páté Bageterii Boulevard (14 %). Větší tendenci k preferenci určitých fast food řetězců mají obecně obyvatelé velkých měst. Žádný oblíbený fast food řetězec nemá 12 % respondentů. 10 % pak dává před řetězci přednost stánkům s fast food občerstvením, které patří menším/lokálním firmám.

Výzkum realizovala agentura Nielsen Admosphere metodou online sběru dat na vzorku pěti set respondentů z internetové populace Českého národního panelu. Doplnění k výzkumu představují data z monitoringu reklamy Nielsen Admosphere v segmentu fast foodů.

-mav-