PPF může převzít TV Nova, obchod má být uzavřen 13. října

úterý, 6. října 2020, 19:40 TV MediaGuru

Evropská komise souhlasí s tím, aby společnost PPF převzala televizní stanice od CME. Je mezi nimi i skupina Nova. Transakce má být uzavřena 13. října 2020.

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera může převzít mediální společnost Central European Media Enterprises (CME). Oznámila to v úterý Evropská komise.

Součástí CME jsou televizní stanice v pěti zemích střední a východní Evropy včetně české skupiny Nova. „Komise dospěla k závěru, že transakce nevzbuzuje obavy z narušení hospodářské soutěže v Evropském hospodářském prostoru," uvádí se v prohlášení.

Společnost CME v návaznosti na souhlas Evropské komise uvedla, že očekává uzavření transakce 13. října 2020. Obchod předpokládá platbu akcionářům ve výši 4,58 USD z každou kmenovou akcii. Hodnota transakce činí asi 2,1 miliardy dolarů (zhruba 48 miliard Kč).

CME podepsala smlouvu s dceřinými společnostmi skupiny PPF loni v říjnu.

Zhruba třetinový podíl v CME v roce 2009 koupila americká společnost Time Warner, která jej v dalších letech zvýšila těsně pod 50 procent. Firmu Time Warner později převzal americký telekomunikační gigant AT&T a přejmenoval na Warner Media. Jejím prostřednictvím v CME drží většinový podíl.

CME loni zvýšila provozní zisk o šest procent. V konstantních kurzech se zvýšil o 11 procent na 187,3 milionu dolarů. Firma také splatila dluh v objemu 150 milionů eur. V České republice CME zvýšila provozní zisk OIBDA o 7,4 procenta na 101,6 milionu dolarů.

Portfolio CME, které získává PPF. Zdroj: CME

Portfolio CME, které získává PPF. Zdroj: CME

„Rozhodnutí přichází ve vhodnou dobu. Vzhledem k aktuální situaci, kdy se celý trh pomalu proměňuje vlivem koronaviru, může dostat díky novým vlastníkům další vzpruhu. Letošní rok ukázal, že televizi může poměrně narůst sledovanost. A to nejen v počtu diváků, ale i v čase stráveném u obrazovky. Již na jaře bylo patrné, jak se ekonomické otřesy rychle dotknou hlavního zdroje příjmů, tedy inzerce. Nejpopulárnější stanice je na nich bytostně závislá. Pokud k tomu přidáme fakt, že je trh s volně dostupnými stanicemi zcela saturovaný, nabízí se možnost část portfolia posunout do placené sekce. To by výrazně rozhýbalo celý trh. Z dlouhodobého hlediska by vydělali i diváci, přineslo by to jistě pestřejší a kvalitnější nabídku," komentovala schválení transakce Erika Luzsicza z Axocomu

-mav-, -čtk-