Affiliate za pandemie roste, prodejci si více všímají Singles Day

úterý, 24. listopadu 2020, 07:35 Internet & Mobil, Marketing MediaGuru

Přesun zákazníků na internet nahrává i affiliate marketingu. Letos poprvé byl zaznamenán i výrazný nárůst Dne nezadaných.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Affiliate marketingu se v době pandemie daří. Na jaře sice zaznamenal v některých kategoriích mírný propad, případně stagnaci, nyní však roste. Nahrává mu přesun zákazníků do online prostředí, kde mohou nakupovat (nejen) vánoční dárky, zaznělo na 16. ročníku Affiliate konference. 

Vysoký nárůst zaznamenal affiliate marketing v kategoriích jídla, sportu či potřeb do domácnosti a na zahradu. Zvýšený zájem byl vidět také v kategoriích krása, zdraví a wellness. Naopak pokles byl znatelný u turistiky, cestování či cestovního pojištění. V módě byl vývoj během roku velmi turbulentní. Na jaře výrazně poklesl počet objednávek a změnila se skladba nákupů – zákazníci více utrácejí za oblečení na doma a preferují levnější značky. 

Den nezadaných začíná zajímat i české prodejce

„Letos také poprvé výrazně vyrostly nákupy na Singles Day,“ uvedla Magdalena Vojtová ze společnosti VIVnetworks. Oproti předchozímu roku zaznamenala tato affiliate síť na Den nezadaných, připadající na 11. 11., relativní nárůst tržeb o 125 %. Původně čínský studentský svátek, v němž jedničky v datu symbolizují nezadané jedince, si postupně získává pozornost i v našem regionu. „Lze očekávat, že e-shopy budou do budoucna na svátek mnohem více reagovat,“ dodala Vojtová.  

V letošním pandemickém roce rovněž o něco dříve začaly vánoční nákupy. Podle údajů VIVnetworks se lidé do shánění vánočních dárků pustili už někdy na přelomu září a října. Vývoj zajisté ovlivní i právě probíhající Black Friday, který připadá na 27. listopadu. V českém kontextu však trvá u některých prodejců již od počátku měsíce. 

Do Black Friday se letos zapojí přes 60 % obchodů

pátek 13. listopadu 2020

Roste podíl mobilních zařízeních, zejména tabletů

„Při nákupech také stále větší podíl na objednávkách získávají mobilní zařízení,“ přiblížila Vojtová s tím, že nárůst probíhá zejména u tabletů. V kategorii módy se na mobilních telefonech a tabletech realizuje již 50 % objednávek.

Roste podíl objednávek vytvořených na tabletech, zdroj: VIVnetworks.cz.

Roste podíl objednávek vytvořených na tabletech, zdroj: VIVnetworks.cz.

Průmě​rná tržba je však stále nejvyšší na desktopech, a to o 53 % vyšší než na mobilních telefonech a o 23 % než na tabletech. Stále platí, že dražší zboží si lidé raději prohlédnou v klidu na větší obrazovce.

„Affiliate se tak jeví jako ideální kanál pro období nejistoty. Provize se zde totiž vyplácí až za hotovou objednávku,“ doplnila Magdalena Vojtová. Během letošního roku odhaduje VIVnetworks, že obrat online prodejců prostřednictvím její sítě, čítající přes 760 e-shopů, přesáhne 3,7 miliardy korun.

-stk-