Echo nabídne polovinu akcií čtenářům, mění vlastníky

čtvrtek, 19. listopadu 2020, 09:00 Tisk MediaGuru

Echo Media nabídne polovinu svých akcií čtenářům. Společně s tím se mění majetkové struktura, Rudolf Ovčaří převzal podíly Dalibora Balšínka a Jana Klenora.

Ukázka kusové akcie Echo Media, zdroj: Echo Media

Ukázka kusové akcie Echo Media, zdroj: Echo Media

Vydavatelství Echo Media se rozhodlo nabídnout předplatitelům možnost stát se bezplatně akcionáři společnosti. Každý čtenář, který si předplatí produkt Echo Komplet, automaticky dostane voucher na jednu akcii vydavatelství Echo Media. Cena ročního předplatného Echa Komplet (web Echo24.cz, tištěný týdeník, digitální týdeník i web Echo Prime) je společně s voucherem na jednu akcii 2999 Kč.

Projekt počítá také s akciemi pro redaktory vydavatelství. Pro nové akcionáře je k dispozici 51% podíl z celkového počtu 450 tisíc kusů akcií. Projekt není časově omezen a jeho konec se předpokládá v okamžiku, kdy už nezbydou žádné akcie k rozdělení. Cílem projektu je podle vydavatelství „vytvořit unikátní vztah mezi čtenáři a redakcí Echo založený souběžně na vlastnictví akcií.“

„Doba se dramaticky mění, z médií mizí peníze z inzerce, ztrácí se prostor pro svobodnou a nezávislou tvorbu. Média vlastněná oligarchy se stávají součástí velkých koncernů a vytváří prostor pro prosazování zájmů jejich majitelů nejen v byznysu, ale často i ve vztahu ke státu. To jsou jen některé důvody, proč chceme nabídnout našim čtenářům možnost stát se akcionáři a podílet se na vzniku doopravdy nezávislých produktů vydavatelství Echa,“ říká Rudolf Ovčaří, člen dozorčí rady Echo Media. „Jde o unikátní projekt, který dle našich dosavadních zjištění nemá na světě zatím žádnou obdobu. Chceme touto cestou získat stabilitu financování redakce a získat dostatek prostředků pro další rozvoj,“ dodal Ovčaří.

Současně se zahájením kampaně „Echo v rukou čtenářů“ došlo ve vydavatelství Echo Media ke změně v majetkové struktuře. Akcionáři darovali část svých akcií Nadaci Svoboda slova a myšlení, která bude realizovat celý projekt. Ovládající osobou zůstal Rudolf Ovčaří, který převzal zbylé podíly původně držené Daliborem Balšínkem a Janem Klenorem. Dalibor Balšínek zůstává nadále šéfredaktorem Echa a je členem představenstva Echo Media, které má nově pět členů, a to Janu Kociánovou, Lenku Zlámalovou, Dalibora Balšínka, Tomáše Velka a Viléma Anzenbachera. Rudolf Ovčaří se stal členem dozorčí rady Echo Media.

Výzkum: Echo má vysokoškolské a pravicové čtenáře

středa 11. listopadu 2020

Názorový internetový deník Echo24 a časopis Týdeník Echo vznikly v roce 2014. Jejich zakladatelem byl současný šéfredaktor Dalibor Balšínek, finančními investory projektu byli Rudolf Ovčaří a Jan Klenor. Týdeníku Echo mají letos výrazně růst příjmy z prodeje obsahu, které se dělí na prodeje na stánku, předplatné Týdeníku Echo tištěné nebo digitální předplatné. Echo také začalo vydávat knihy a mezi bestsellery se zařadily Výpravy Jiřího Peňáse, jejich druhý díl vyšel letos na podzim.

-mav-