Josef Uher: DVB-T2 přineslo možnost volby mezi SD či HD

pondělí, 23. listopadu 2020, 11:05 TV MediaGuru

V poslední době se často diskutuje o HD vysílání. Zatímco někteří diváci si vystačí s rozlišením SD, jiní preferují vysokou kvalitu obrazu HD.

Josef Uher, zdroj: TV Nova

Josef Uher, zdroj: TV Nova

Technický ředitel televizní skupiny Nova Josef Uher objasňuje, co se skrývá pod pojmy SD (standard definition = standardní rozlišení) a HD (high definition = vysoké rozlišení) v současném televizním vysílání a jak do kvality obrazového záznamu promluvil přechod na vysílací standard DVB-T2.

Změnilo se něco na poli HD po přechodu na DVB-T2?

Přechod jako takový byl vynucený proces kvůli uvolnění frekvenčního pásma pro mobilní operátory. Znamenal tedy přechod k jinému efektivnějšímu způsobu šíření televizního vysílání, a to tak, aby se TV vysílání vešlo do menšího frekvenčního prostoru. Proto byli diváci nuceni kupovat nové TV přijímače. Nový vysílací standard samozřejmě díky vyšší efektivitě nabízí i další příležitosti, mezi nimi je i možnost vysílání v různých kvalitách obrazu, nebo naopak nové přijímače umí přijímat i hybridní televizi (HbbTV). Diváci se tak v rámci přechodu na DVB-T2 mohli rozhodnout, jakým způsobem budou dále přijímat televizní signál. Sám přechod na nový standart DVB-T2 tedy neznamenal přechod z SD a na HD.

O tom, co znamená HD, se taky objevují odlišné informace a není HD jako HD. Jak se vyznat v označeních rozlišení obrazu?

Zde je potřeba vymezit pojmy komplexněji, zároveň se pokusím to co nejvíce zjednodušit. Původní SD mělo rozlišení 576 prokládaných řádků (576i). Tak se televizní pořady vyráběly a vysílaly. S přechodem na HD se přešlo kompletně na výrobu v HD, nicméně vysílalo se dál v SD. S rostoucím počtem pořadů vyrobených v HD se postupně začaly přidávat různé platformy vysílající v HD. Vše tedy záleželo na tom, zda jsme měli dostatek obsahu v HD. Vlastní předpis pro HD (EBU TECH 3299) definuje čtyři typy HD, od 720p až po 1080p (označované též někdy jako full HD). Takže otázka je pravdivá, není HD jako HD, je potřeba podívat se i na detail.

Proč tedy preferovat vyšší rozlišení?

Zde je odpověď srozumitelnější: protože si divák může pořídit větší televizi při stejné pozorovací vzdálenosti. Zatímco pro SD platilo, že optimální pozorovací vzdálenost je 5x úhlopříčka obrazovky, tak pro plné HD je interval optimální pozorovací vzdálenosti mezi 2,5násobkem výšky a 2,5 násobkem úhlopříčky obrazovky. Můžeme tedy koukat na větší televizi a nemusíme hýbat se sedačkou v obýváku.

 V jakých formátech teď televize vysílají

Televizní stanice sama signál nevysílá, potřebuje tedy prostředníka, jak dostat signál k divákovi. Finální vysílání záleží na platformě, operátorovi a televizní stanici. Pokud jsme zmínili přechod na DVB-T2, tak zde je ekvivalentem pro SD rozlišení 540p. Dále je pak možností několik kvalit HD od 720p po 1080p. Každá kombinace „operátor + TV vysílatel“ to má nastavené jinak. Veřejnoprávní televize, která je zároveň i operátorem a pokrývá náklady z koncesionářských poplatků, nabízí jako jediná volně v DVB-T2 Full HD. Komerční televize k tomu přistupují individuálně a v rámci svých dlouhodobých strategií.

Pozná divák na první pohled, v jakém formátu běží vysílání?

Záleží na kvalitě příjmu, pozorovací vzdálenosti a také na tom, jak byl originální pořad vyroben. Zejména na sportovních pořadech a správné pozorovací vzdálenosti lze rozdíl poznat poměrně snadno. Lidské oko je však velmi přizpůsobivé a umí některé věci „dopočítat“. Některé chytré televizory umí i vysílané rozlišení „přečíst“ ze signálu a v detailu se dá pak informace vyhledat. Informace však může být někdy i matoucí, protože to, jak se pořad vysílá, neříká nic o tom, jak byl pořad vyroben. Běžný divák by tedy měl – za předpokladu dostatečně velké obrazovky a správné pozorovací vzdálenosti – snadno rozeznat pořad originálně vyrobený v HD a zároveň vysílaný v HD od pořadu vysílaného v SD. Rozeznání jednotlivých verzí HD může být poněkud složitější a usnadnit ho může jedině porovnání dvou stejných obrazovek s různými rozlišeními vedle sebe.

Jakým způsobem mohou vaši diváci sledovat HD vysílání?

Zde bych chtěl nejprve zmínit fakt, že TV Nova investovala do velmi kvalitních HD technologií a pořady vlastní výroby jsou produkovány v té nejvyšší technické kvalitě HD. Pro starší obrazové materiály jsme pořídili nástroj na jejich digitální restauraci, jsou tedy kvalitativně vylepšeny, příkladem je seriál Hospoda. Pokud chtějí naši diváci sledovat vysílání v HD, pak mohou vybírat z nabídky satelitního, kabelového nebo IPTV vysílání, kde je nabídka našich programů dostupná i ve full HD (ve full HD vysílá program Nova HD i operátor Prague Digital TV ve spolupráci se Skylinkem, pozn. red.). Současně provozovatelé těchto platforem, na rozdíl od DVB-T2, nabízejí možnost zpětného zhlédnutí odvysílaných pořadů, což je pro diváky významný benefit.

-mav-