P&G: Chceme-li udělat něco udržitelného, musí to být ve velkém

středa, 4. listopadu 2020, 07:45 Marketing Kateřina Straková

Procter & Gamble chce novým systémem opakovaně plnitelných hliníkových lahví oslovit na 200 milionů domácností v Evropě, říká Artur Litarowicz.

Artur Litarowicz, zdroj: Procter & Gamble

Artur Litarowicz, zdroj: Procter & Gamble

Společnost Procter & Gamble představila v minulých týdnech nový systém Good Refill, jenž nabídne možnost u značek Head & Shoulders, Pantene, Herbal Essences a Aussie využívat opakovaně plnitelné hliníkové lahve. Podle Artura Litarowicze, viceprezidenta a generálního ředitele divize péče o vlasy v Procter & Gamble Europe, je zásadní, aby inovace na podporu udržitelnosti oslovily co nejširší populaci. „Chceme-li životní prostředí ovlivnit, je čas jednat nyní, a cokoliv budeme dělat, bude ve velkém,“ říká.  

Mezinárodní společnost se však nechce zastavit jen u systému Good Refill. Změnit chce celou obalovou strategie své vlasové kosmetiky. Více o tom se dozvíte v našem rozhovoru. 

Před 14 dny jste představili nový systém znovu plnitelných lahví z hliníku. Proč jste se rozhodli vytvořit v Evropě vlastní systém? 

V Procter & Gamble máme mantru, že spotřebitel je náš šéf. Tou se řídíme při navrhování inovací, podnikání i chování k zákazníkům. Velmi nám také záleží na udržitelnosti a v tomto konkrétním případě jsme chtěli spustit něco skutečně ve velkém. To je pro nás důležité. Nechceme totiž dělat něco pro jeden obchod či město, ale rovnou pro 200 milionů domácností napříč Evropou.

Chtěli bychom tak spotřebitelům pomoci snižovat odpad, protože víme, že 66 % domácností si to opravdu přeje. Náš systém Good Refill představuje udržitelné řešení ve velkém, a u toho nekončíme. Naším závazkem je učinit v Evropě všechny obaly od šampónů a kondicionérů recyklovatelné. Rovněž chceme snížit v našich produktech množství panenského plastu o 50 %, a to ve srovnání s rokem 2016, kdy jsme s naším udržitelným projektem začali.

Nechceme dělat něco pro jeden obchod či město, ale rovnou pro 200 milionů domácností napříč Evropou.

Artur Litarowicz

Kdy bude systém Good Refill dostupný na českém trhu? 

Chtěli bychom ho sem uvést v prvním pololetí příštího kalendářního roku, ale záleží na rozhodnutí velkých retailových hráčů.

Budete systém uvádět ve spolupráci s exkluzivním partnerem, nebo v široké distribuci? 

Pevně věřím, že pokud chceme udělat něco udržitelného, co má dopad na životní prostředí, musíme to udělat ve velkém. Z tohoto důvodu hledáme pro náš systém širokou distribuci. 

Jak dlouho jste systém vyvíjeli? 

Vyvinout systém Good Refill byla cesta. Obvykle by vývoj tohoto druhu inovace trval dva až pět let. Začali jsme ale velmi intenzivně spolupracovat se spotřebiteli a vývoj urychlili, takže před šesti měsíci, jsme doslova ještě netušili, zda to zvládneme.

V Procter & Gamble, jsme se totiž rozhodli dramaticky urychlit naši cestu k udržitelnosti a náš závazek, který jsme měli původně splnit do roku 2030, jsme si přesunuli do příštího roku. Chceme-li životní prostředí ovlivnit, je čas jednat nyní, a cokoliv budeme dělat, bude ve velkém. 

Jedná se o inovaci, která je uváděna pouze v Evropě. Její vývoj také probíhal také jen na starém kontinentu, nebo jste na něm spolupracovali s americkou centrálou? 

Samozřejmě, že jsme na tom pracovali jako globální firma. Jakákoliv inovace, kterou připravujeme, je vždy hodnocena z pohledu jejího uvedení do všech regionů. Vždy ale musíme někde začít – musíme si vybrat region i kategorii, na které soustředíme naše úsilí. Systém Good Refill jsme se rozhodli představit nejprve v Evropě v kategorii vlasové kosmetiky. Poté, co bude uveden a otestován, ho můžeme rozšířit do dalších regionů.

Do roku 2030 chceme dosáhnout toho, aby se žádný z našich produktů či obalů nedostal do oceánu.

Artur Litarowicz

Jaké budou další kroky P&G? 

Pro nás je nyní nejdůležitější učinit všechny naše produkty recyklovatelné, využívat stále méně panenského plastu a nacházet nové způsoby, jak odpad eliminovat. Do roku 2030 chceme dosáhnout toho, aby se žádný z našich produktů či obalů nedostal do oceánu. Opět tak chceme činit ve velkém. Díky systému Good Refill bychom měli během jednoho roku ušetřit ekvivalent 300 milionů lahví vyrobených z panenského plastu, což je skutečně o dost víc než dvě naplňovací nádrže v obchodě, i když osobně všem firmám, které to dělají, tleskám.

Loni byl na český trh uveden šampón Head & Shoulders v lahvi vyrobené z plastového odpadu sesbíraného na evropských plážích. Jaký je o produkt doposud zájem? 

Tato lahev Head & Shoulders z recyklovaného plážového plastu je pouze jednou z mnoha věcí, kterým se věnujeme. Doposud je velmi úspěšná, zatím jsme prodali kolem půl milionu těchto lahví, což nám umožnilo zpracovat více než osm tun plážové plastu. Pro nás stojí za celou iniciativou také sociální angažovanost, což je přesně to, o co se snažíme. Kromě toho jsme do všech obalů Head & Shoulder uvedli 25 % přepracovaného plastu, a jak jsem již zmínil, chceme snížit podíl panenského plastu o 50 % u všech produktů, které vyrábíme. 

Procter & Gamble nevyrábí jen Head & Shoulders, ale stojí za celou řadou značek vlasové kosmetiky, jako je Pantene, Herbal Essences nebo Aussie. Jaká značka je na tuzemském trhu nejsilnější?

Globálně máme opravdu silné portfolio značek a výjimkou není ani Česká republika. Trh s vlasovou kosmetikou je obecně velmi roztříštěný, ale i tak na něm držíme zhruba 22% podíl. A nejsilnější značkou je Head & Shoulders.

Dvě ze tří domácností chtějí snižovat svůj odpad a téměř 90 % z nich očekává, že jim v tom velké společnosti pomohou.

Artur Litarowicz

Jaké trendy ve vlasové kosmetice nyní pozorujete? Existují v našem regionu nějaké specifické? 

Jak jsem řekl, spotřebitel je náš šéf. Díky tomu můžeme rozvíjet jedinečné způsoby v předpovídání budoucích trendů, abychom byli schopni přinášet produktové inovace, nové marketingové kampaně i projekty. V Evropě jsou trendy více méně stejné napříč všemi trhy. 

Není překvapivé, že nyní se dere do čela trend zdraví a hygieny. Kvůli pandemii covid-19 spotřebitelé prostě vyhledávají produkty, které je ve zdraví a hygieně podpoří. Dalším trendem, který pozorujeme, je sílící názor o nutnosti ekologičnosti v tom, co děláme. To je opravdu velká věc. Dvě ze tří domácností chtějí snižovat svůj odpad a téměř 90 % z nich očekává, že jim v tom velké společnosti pomohou. Trend udržitelnosti je tak velmi znatelný. A spotřebitelé po nás také chtějí, abychom měli dopad také na společnost, což vede k potřebě rozmanitosti a inkluze.

Jaké projekty na českém trhu v dohledné době plánujete? 

Kategorie vlasové kosmetiky je velmi rušná. Na všech trzích, včetně toho českého, tak uvádíme nové produkty. Každé čtvrtletí tak přijdeme s něčím novým, což podpoříme reklamní kampaní. Uvedeme novinky od Head & Shoulders i Pantene, například novou produktovou řadu s biotinem a bambusem.

Artur Litarowicz, viceprezident a generální ředitel divize péče o vlasy v Procter & Gamble Europe

V čele divize péče o vlasy v Procter & Gamble Europe stojí od roku 2016. Ve společnosti Procter & Gamble začal působit hned po studiích, v roce 1996, kdy začínal jako finanční analytik. Následně pracoval v marketing, poté v generálním managementu. Za tu dobu pracoval se značkami Pampers, Ariel, Fairy, Always, Head & Shoulder a Pantene.