Online divize MF se zřejmě prodá až v lednu 2021

středa, 30. prosince 2020, 08:55 Aktuality, Tisk MediaGuru

Insolvenční správkyně vydavatelství Mladá fronta, které je v konkurzu, zatím nemůže prodat jeho online divizi.

Zdroj: Mladá fronta

Zdroj: Mladá fronta

Insolvenční správkyně vydavatelství Mladá fronta, které je v konkurzu, zatím nemůže prodat jeho online divizi. V úterý skončila lhůta pro předložení nabídek na koupi, správkyně chtěla co nejdřív divizi prodat, ale jeden ze zajištěných věřitelů, firma CPI Property Group, nedala souhlas. Divize se zřejmě prodá až začátkem roku 2021. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku a informací, které na dotaz ČTK poskytli generální ředitel Mladé fronty Karel Novotný a mluvčí CPI Jakub Velen.

ČTK kontaktovala i insolvenční správkyni Petru Hýskovou, zatím nereagovala. Podle insolvenčního rejstříku by chtělo on-line divizi koupit 11 zájemců. Provoz vydavatelství ukončil před Vánoci soud, na návrh Hýskové. Věřitelé žádají od vydavatelství dlužnou částku přibližně 400 milionů korun.

Firmě CPI, jejímž většinovým vlastníkem je Radovan Vítek, dluží vydavatelství 23,2 milionu Kč. Tak vysoký úvěr CPI poskytla Mladé frontě, která dosud nevrátila nic, úvěr byl splatný 18. května. Na úrocích vznikl dluh přes dva miliony. CPI vlastní jako zajištěný věřitel některé ochranné známky i internetové domény vydavatelství jako euro.cz nebo profit.cz.

„K tomu, abychom udělili souhlas s prodejem, nám dlouhodobě chybí základní informace. Co to je on-line divize, co ten balíček obsahuje za domény, za zaměstnance, dále podle jakého klíče se rozdělí výtěžek, jaká část peněz by směřovala k nám," řekl dnes ČTK Velen.

Hýsková před Vánoci řekla, že eviduje 16 zájemců o koupi částí vydavatelství. Na jednání věřitelského výboru v prosinci řekla, že lze prodat čtyři části, firma by tak získala až 50 milionů.

„Předpokládám, že insolvenční správkyně dnes vypraví v té věci nový přípis k soudu. Bezesporu to (nesouhlas CPI) bude znamenat prodloužení procesu prodeje divize, posune se k začátku nového roku," řekl Novotný. Mladá fronta dluží i poskytovali webhostingu. Podle Novotného ale teď nehrozí, že by poskytovatel smazal obsah webů, jak Hýsková dříve uvedla.

Situací kolem Mladé fronty se podle webu Česká justice zabýval také Ústavní soud. Nevyhověl stížnosti společnosti Bohemia Silver proti rozhodnutí o podjatosti soudce Krajského soudce v Českých Budějovicích Zdeňka Strnada vůči Mladé frontě, případně i dalším účastníkům řízení. Postup Vrchního soudu v Praze, který původní Strnadovo rozhodnutí zrušil právě kvůli možné podjatosti, ale ÚS označil za přísný.

Společnost Bohemia Silver je věřitelem vydavatelství. Domnívala se, že došlo k porušení práva na zákonného soudce. Strnada, o kterém v minulosti časopis Euro z vydavatelství Mladá fronta uveřejnil kritické články, nahradil v kauze soudce Miloš Vondráček a znovu poslal firmu do konkurzu.

-čtk-