TikTok a YouTube ukázaly, která videa na nich nejvíc bodovala

neděle, 6. prosince 2020, 09:00 Internet & Mobil MediaGuru

V případě čínské hudební aplikace možná leckoho překvapí, jaký obsah na TikToku zaujal diváky nejvíce.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Rok ještě neskončil, populární platformy na sdílení videí však už bilancují, jaká tvorba vyvolala nejvíce pozornosti. Krátce po sobě vydal shrnutí největší světový videoportál na sdílení videí YouTube i prudce rostoucí aplikace TikTok určená k vytváření krátkých hudebních videí, která by mohla příští rok překročit hranici miliardy uživatelů. Růst její popularity částečně odráží situaci, kdy letos prakticky všichni museli kvůli šíření koronaviru trávit doma výrazně víc času. Sociální sítě tak pro řadu lidí představují vítanou zábavu v době vynucené společenské izolace. Tyto trendy se v případě TikToku promítly do skladby těch nejvirálnějších klipů. Firma je vyhodnocuje na základě počtu zhlédnutí i „dopadu“ jednotlivých klipů.

První místo nicméně úplně nepřekvapí. Více než půl miliardy zhlédnutí nasbíral čtrnáctisekundový klip devatenáctileté tiktokové hvězdy Belly Poarchové.

Zdroj: TIkTok

Zdroj: TIkTok

Video perfektně zapadá do zavedeného obrazu TikToku coby hudební zábavy pro teenagery. Poarchová v podstatě „jen“ s perfektním načasováním otvírala pusu do slov písně M to the B a dělala u toho grimasy. Výsledkem ale byla virální senzace.

Z více důvodů nejspíš zaujme tvorba, která se dostala na zbylé stupně tiktokových vítězů. Na druhé pozici za letošní rok se umístil autor s přezdívkou doggface208, který má věk dospívání už dávno za sebou. Sedmatřicetiletý Američan si ovšem stylově osvojil stejné principy a postupy jako Poarchová. Jeho pohodová jízda na skateboardu doprovázená pitím džusu nasbírala přes 72 milionů views a životní příběh tiktokera se dostal mimo jiné i do webové verze britského listu Daily Mail.

Zdroj: TIkTok

Zdroj: TIkTok

Za podrobnější zmínku stojí i třetí nejvýraznější letošní počin na TikToku. Zabodovala parodie pracovní videoporady, čili téma, které by nemuselo být uživatelům aplikace úplně blízké. Ukazuje se ale, že rostoucí popularita TikToku podobné škatulkování značně nabourává.

Zdroj: TIkTok

Zdroj: TIkTok

Z hlediska marketingové komunikace jsou ale ještě zajímavější informace, která TikTok poskytl serveru Campaign.  Jde o analogický výpis, který se ale týká nejúspěšnějších reklamních kampaní. Ty spojuje mimo jiné explicitní výzva divákům, aby sami sami natočili klip v podobném duchu. Ať už jde o vlastní proměnu v důsledku použité kosmetiky nebo imitaci mexické vlny jako na fotbalovém stadionu.

Letošní rok je v mnoha směrech natolik mimořádný, že se nemohl nepromítnout ani do pořadí nejpopulárnějšího obsahu na YouTube. Videoportál společnosti Alphabet nicméně zveřejnil žebříček jen na základě dat z amerického trhu, což je na pořadí patrné. „Letošní žebříček ukazuje, jak se tvůrci rychle přizpůsobili nepředvídatelným výzvám. Stejně tak autoři artikulují jedninečné potřeby svých komunit,“ uvádí firma.

Videem, které mezi diváky rezonovalo nejvíc, bylo podle YouTube vystoupení komika Davea Chappella. Ten reagoval na smrt George Floyda po zásahu minneapoliského policisty, který černochovi klečel téměř devět minut na krku.

Zdroj: YouTube

Také na YouTube se ale dostalo velké pozornosti tématu života během karantény. Jeho parodické ztvárnění si našlo 41 milionů diváků, ještě výrazněji uspěl návod, jak vyrobit perfektní krmítko pro ptáky.

Zdroj: YouTube

Zdroj: YouTube

Nechybí ani další videa těsně navázaná na americké reálie, například herecké ztvárnění předvolební debaty kandidátů do funkce prezidenta Spojených států.

Zdroj: YouTube

Desítka nejvirálnějších klipů v rámci amerického trhu nasbírala přes 300 milionů zhlédnutí. Dříve či později se začnou objevovat podobné statistiky i v případě ostatních sociálních médií. Bylo by ale překvapením, kdyby mezi nejpopulárnějšími příspěvky chyběly ty s tematikou života během pandemie. O to logičtěji se jeví úspěch videonávodů na ptačí budky nebo parodických hudebních videí, díky kterým si řada uživatelů sítí od reality pandemie aspoň na chvíli odpočine.

-riv-