Economia, VLM i N media označily loňský vývoj za příznivý

pátek, 22. ledna 2021, 07:55 Internet & Mobil, Tisk MediaGuru

Přestože pandemie covid-19 přinesla nečekané momenty, hospodaření mediálních společností Economia, VLM a N media se mělo vyvíjet příznivě.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Mediální domy Economia, Vtava Labe Media a vydavatelství N media označily vývoj v loňském roce navzdory pandemii koronaviru za překvapivě úspěšný. Přestože události roku stavěly před mediální provozovatele překážky, finanční výsledky za rok 2020 měly být lepší, než se plánovalo na začátku roku 2020. Vyplynulo to z debaty o placeném obsahu v rámci diskusní platformy Rozpravy o českých médiích, kterou ve čtvrtek vpodvečer uspořádala FSV UK.

„Loňský rok byl nejen negativní, ale měl i pozitivní dopady. Z pohledu financí byl ve finále lepší než predikce byznys plánu v lednu 2020,“ uvedla generální ředitelka Economie Zuzana Řezníčková. Vydavatel deníků Hospodářské noviny, týdeníků Respekt či Ekonom a provozovatel serveru Aktuálně.cz pokračuje podle jejích slov v nastavené trajektorii od roku 2018, kdy utlumil některé nemediální aktivity a zaměřil se výhradně na portfolio svých klíčových mediálních značek, a spolu s tím má vylepšovat i hospodaření a snižovat ztrátu.

Přestože výnosy z tištěného portfolia klesají, tisk má v Economii stále své místo. „Děláme všechno proto, abychom pokles na tištěném portfoliu řídili a udrželi. Nemůžeme ignorovat, že čtenáři se do onlinu překlápí. Důležité je, jak zvládneme zefektivňovat nákladovou strukturu. Přestože předplatné na onlinu roste, tak pokles z printu nevybalanacuje. Je ale skupina čtenářů, která tisk chce a je v našem zájmu co nejdéle balanc udržet,“ popsala.

Také Vltava Labe Media (VLM) ústy Petra Bednáře, ředitele digitální divize VLM, sdělila, že původní plány na rok 2020 nakonec přeplnila. „Druhá polovina roku nebyla na inzertním trhu tak špatná, jak jsme si mysleli,“ uvedl. Regionální Deník, který VLM vydává, vstoupil na pole placeného online obsahu s nabídkou Deník Klub před více než rokem. Už má mít podle Petra Bednáře nízké desítky tisíc členů a VLM vidí možnost dalšího navyšování. Takový počet předplatitelů považuje za solidní základ. „Český trh si musel uvědomit, že nepotřebuje monetizovat všechny, ale stačí ti věrní a desítky tisíc jsou slušná čísla,“ zmínil s tím, že marže z placeného online obsahu jsou kvůli odpadajícím nákladům na tisk a distribuci vyšší než v případě prodeje tištěného předplatného. I příjmy z digitální inzerce jsou podle Bednáře na takové výši, že dokáží pokles printové vyrovnat.

Za náročný, ale přesto úspěšný označil loňský rok také ředitel vydavatelství N media Ján Simkanič. Přestože Deník N nabírá předplatitele rychleji, než při svém startu předpovídal, je podle něj český trh placeného obsahu stále na svém začátku. Vývoj ale ukazuje, že se i v Česku najde část publika, která za online obsah chce platit. „Lidé, kteří placený obsah dělají dobře, mají šanci uspět, to je nezpochybnitelné. Spoléhám na to, že se postupně uživatelská báze rozšíří a že vydrží dlouhodobě,“ řekl.

Deník N loni zaznamenával vrcholný zájem v okamžicích mimořádných událostí, zejména na jaře. Žádané byly po celý rok články o pandemii od Petra Koubského. „Byl nositelem reklamy na placený obsah nejen pro Deník N, ale na placený obsah obecně,“ uvedl Simkanič. Přestože Deník N není zaměřen primárně na inzertní výnosy, dařilo se mu je v loňském roce zvýšit a díky tomu mohla redakce přijmout nové lidi. Tištěná verze, která je pro Deník N doplňkem k online obsahu, byla poznamenána na jaře poklesem volného prodeje kvůli omezením proti koronaviru asi o 25 %, v druhé podzimní vlně asi o 10-15 %, před nástupem covidu se ale její prodej zvyšoval.

Účastníci diskuse se rovněž shodli, že placený online obsah chtějí rozvíjet samostatně v rámci svých aktivit a že nevidí prostor ve sdružování většího počtu provozovatelů v nabídkách hromadného předplatného (jako například slovenský model Piano).

-mav-