Hodnota Clubhouse roste podobně rychle jako počet uživatelů

neděle, 31. ledna 2021, 09:10 Internet & Mobil MediaGuru

Valuace sociální sítě Clubhouse i počet jejích uživatelů exponenciálně roste. A experti odhadují, kam až její rozmach může pokračovat.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

V době koronavirové se nepřestávají objevovat fenomény, které narůstají exponenciálním tempem. A nejde zdaleka jen o počty nákaz onemocněním covid-19 nebo hodnotu akcií, kterou koordinovaně vypumpují uživatelé diskuzní platformy Reddit. Tento týden byznysově zpravodajská média informovala o zjištění The Information, že hodnota audio-sociální sítě Clubhouse dosahuje po dalším kole financování miliardy dolarů. Clubhouse se tedy může řadit mezi takzvané jednorožce, tedy start-upy investory ohodnocené na v přepočtu více než 21 miliard korun. Ještě v květnu přitom byla valuace sociální sítě o jeden řád nižší. Za Clubhousem nicméně stojí venture kapitálová společnost Andreessen Horowitz, která v minulosti podpořila například Twitter či Airbnb. I proto nyní Clubhouse provázejí nemalá očekávání.

Podobně rychlým tempem jako valuace mladé firmy se zvyšují i počty uživatelů. Během posledních několika týdnů se podle spoluzakladatele Clubhouse Paula Davisona zdvojnásobily. „Obři ve světě sociálních médií by se měli mít na pozoru,“ napsal analytik agentury Bloomberg Tae Kim s tím, že počet majitelů účtů na této sociální síti může snadno vyrůst na desítky milionů. Důvodem je mimo jiné to, že Clubhouse je stále dostupný jen omezenému množství vlastníků chytrých telefonů – sociální síť funguje jen na zařízeních Applu. Majitelé přístrojů s operačním systémem Android tudíž mají prozatím smůlu. Znamená to nicméně, že služba má ještě dostatečný prostor k růstu.

Spoustu času, málo kontaktů

Nahrávají jí podle marketingového konzultanta Marka Schaefera také specifické pandemické okolnosti, kdy pro řadu lidí představují sociální sítě jeden z mála způsobů, jak si užít mezilidského kontaktu. Clubhouse pak mezi Facebookem a spol. vyniká aurou autenticity, neboť lidský hlas dokáže snadněji zprostředkovat široké spektrum emocí nežli textové zprávy. Aktuálním trendem je také hledání alternativ vůči největším sociálním sítím, které podle svých kritiků zašly až příliš daleko s mazáním údajně nevhodného obsahu či využíváním osobních dat uživatelů pro komerční účely. Část odborníků ale varuje, že Clubhousu nakloněné okolnosti nemusejí existovat napořád.

„Narozdíl od jiných sociálních sítích musíte být neustále on-line, aby vám nic neuniklo,“ uvádí svůj postřeh Schaefer. Dodává, že až lidé budou mít po zmírnění pandemie koronaviru i jiné způsoby, jak trávit volný čas, Clubhouse může ztratit na lákavosti.

Pseudoveřejná sféra

Sociální síti nemusí ani příliš pomáhat touha po hledání alternativ vůči Facebooku či Twitteru, kde se podle jednoho náhledu na věc šíří až moc lží a nenávisti, zatímco podle jiného si naopak platformy počínají jako novodobí totalitní cenzoři.  Podle některých názorů ale ke zlepšení stavu veřejné debaty v internetovém věku Clubhouse nepřispěje. A to nejen kvůli tomu, že provozovatel služby prý nechává zaznívat například i antisemitské názory. Leigh Honeywellová z firmy Tall Poppy upozorňuje na pseudoveřejný charakter Clubhouse. Zapojovat do diskuzí se na něm snaží experti z nejrůznějších oborů i politici, například starosta Miami Francis Suarez, avšak ani tak prý nelze moc mluvit o utváření nové veřejné sféry. Clubhouse funguje spíše jako exkluzivní klub než demokratické otevřené fórum. Správci platformy navíc zakazují pořizovat a zveřejňovat záznamy toho, co v jednotlivých místnostech zazní.

Další možnou výzvu pro další úspěch Clubhouse představuje audioformát Spaces, který testuje Twitter a má fungovat na prakticky totožném principu. Na druhou stranu zkušenosti s formátem Stories ukazují, že podobný typ obsahu může koexistovat na více digitálních platformách zároveň, aniž by se jednotlivé služby vzájemně kanibalizovaly. Byť je to předčasná úvaha – Clubhouse dosahuje sotva setiny počtu uživatelů Twitteru – její nabývání na relevanci nemusí trvat až tak dlouho.

-riv-