Efektivitu rádiové reklamy posiluje zapojení online médií

pátek, 26. února 2021, 10:50 Rádio MediaGuru

Rádio v průměru denně osloví 70 % Evropanů. Díky rozšiřování digitálních audio online platforem se může zvyšovat efektivita rádiové reklamy.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Rádio denně v Evropě poslouchá 70 % populace, průměrná doba strávená poslechem rádia představuje na evropském regionu 3 hodiny a 19 minut. Vyplývá to z dat asociace EGTA, která zveřejnila při příležitosti nedávného Světového dne rádia, který připadá na 13. února 2021. Pandemie koronaviru se podle dostupných dat odrazila na nárůstu poslechovosti rádií online (například v Německu o 22 % nebo v Belgii o 36 %). Vzrostla také poslechovost rádia doma (v Itálii o 9 % ve srovnání s obdobím před nástupem pandemie). Ve většině evropských zemích je také rádio nejdůvěryhodnějším médiem (zdroj: EBU, Media Trust 2020).

Rozšiřování příjmu rádia o další technologické platformy a multiplatformita rádia zvyšuje možnosti jeho dosahu. Dostupné výzkumy také ukazují, že audio vysílání většinou posluchači přijímají v momentě, kdy nesledují žádnou obrazovku. Podle zprávy Nielsen Audio Report se 79 % příjmu audio obsahu odehrává v momentě, kdy posluchači nemohou sledovat vizuální média. Podle dat EGTA přináší rádiová reklama v kombinaci s reklamou v audio médiích dostupných online (např. podcast) vyšší schopnost vybavení si reklamy. K pozitivům rádiové reklamy má také patřit vysoká míra aktivace, návratnost investic a možnosti dobrého cílení. 

Multiplikační efekt rádia v mediálním mixu, zdroj: EGTA

Multiplikační efekt rádia v mediálním mixu, zdroj: EGTA

Podle dat výzkumu Radioprojekt poslouchá rádio v České republice denně 60 % populace ve věku 12-79 let, alespoň jednou týdně si rádio naladí 85 % populace. V delším časovém pohledu se poslechovost rádia příliš nemění. Průměrná denní doba poslechu rádia představuje 4 hodiny a 22 minut. Třetina českých posluchačů poslouchá rádio v zaměstnání (32 %), pětina pak při domácí práci nebo péči o děti (21 %). Třetí nejrozšířenější je poslech rádia při cestě automobilem (13 %).

Zdroj: Radioprojekt, SKOM, Median, Stem/Mark

Zdroj: Radioprojekt, SKOM, Median, Stem/Mark

Další informace o dopadu rádií v mediálním mixu můžete číst v prezentaci, která je ke stažení níže. 

-mav-