Microsoft se spojil s vydavateli v EU kvůli platbám za zprávy

pondělí, 22. února 2021, 18:30 Aktuality, Tisk, Internet & Mobil MediaGuru

Firma Microsoft se spojila s evropskými vydavateli ve snaze společně prosadit systém, který by zajistil, aby přední technologické firmy platily za zpravodajství.

Zdroj: Microsoft

Zdroj: Microsoft

Společnost Microsoft se spojila s evropskými vydavateli ve snaze společně prosadit systém, který by zajistil, aby přední technologické firmy platily za zpravodajství. Vleklá bitva o platby se nyní vede v Austrálii, kde chce vláda přimět giganty jako Google a Facebook, aby platili na zpravodajství. Evropští vydavatelé a Microsoft chtějí v EU prosadit australský arbitrážní mechanismus, který by zajistil, že technologické firmy budou spravedlivě odměňovat vydavatele zpravodajství za používání jejich obsahu, uvádí se v tiskové zprávě české Unie vydavatelů.

Microsoft se spojil se čtyřmi evropskými vydavatelskými asociacemi – EMMA, ENPA, EPC a NME. Současná pravidla autorského práva, která nutí Google a další internetové platformy podepsat licenční dohodu s hudebníky, autory a vydavateli zpráv, pokud chtějí použít jejich díla, podle vydavatelů a Microsoftu nestačí. Jednání s digitálními platformami podle nich nepřináší spravedlivé výsledky, pokud nejsou podloženy dalšími regulačními opatřeními zamířenými na platformy s dominantní tržní silou.

„I když vydavatelé tisku mají odvozené právo, nemusí disponovat také ekonomickou silou k vyjednání spravedlivých a vyvážených dohod s těmito technologickými společnostmi. Hrozilo by tedy, že taková jednání nedopadnou úspěšně, nebo že digitální platformy raději zcela opustí trh," uvádí se v prohlášení.

Spolupráce přichází v době, kdy země EU pracují na přepracování pravidel autorského práva, která zpravodajským společnostem a vydavatelům umožní vyjednat platby od digitálních platforem za použití jejich obsahu na internetu. Vydavatelé s Microsoftem navrhují inspirovat se australskou legislativou, která má donutit technologické platformy sdílet příjmy se zpravodajskými společnostmi a zahrnuje arbitrážní systém pro řešení sporů ohledně spravedlivé ceny zprávy.

„Tato iniciativa je pouze dalším logickým krokem," řekl viceprezident Microsoftu Casper Klynge. Upozornil, že Microsoft již sdílí s vydavateli velkou část příjmů z Microsoft News.

„Oceňuji, že jako první z digitálních platforem se ke své spoluzodpovědnosti za dopady digitální transformace na vydavatelské odvětví plně přihlásila právě společnost Microsoft. Pevně věřím, že čeští zákonodárci se ze situace v Austrálii poučí a také inspirují,“ uvedl výkonný ředitel Unie vydavatelů Václav Mach.

-čtk-, -mav-