Češi chtějí zelenější e-shopy, jsou ochotni vzdát se i komfortu

čtvrtek, 25. března 2021, 12:45 Retail, Výzkum MediaGuru

Až 68 % Čechů je připraveno vzdát se části komfortu ve prospěch „zelenějších e-shopů“.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

E-commerce na českém trhu roste a spolu s tím i požadavky Čechů na jejich ekologický dopad. Jak ukázal výzkum Asociace pro elektronickou komerci (APEK), zákazníci v Česku jsou připraveni se s ohledem na ekologickou udržitelnost ve svých očekávání uskromnit. 

„Udržitelnost včetně cirkulární ekonomiky rezonuje v Evropě i přímo v České republice stále více. A také české e-shopy se nyní věnují tomu, jak poskytovat služby, které by měly co nejmenší negativní dopad na životní prostředí. Velmi důležité pro další vývoj bude ale také chování spotřebitelů. Proto jsme v rámci našeho výzkumu zjišťovali, nakolik jsou připraveni si v zájmu ekologie například snížit svůj uživatelský komfort,“ vysvětluje výkonný ředitel APEK Jan Vetyška. Na „zelené“ otázky odpovídalo více než 1000 respondentů v rámci panelového výzkumu agentury Nielsen Admosphere.

Z výsledků vyplynulo, že v současné době je ekologický přístup při výběru e-shopu zásadním faktorem pro 5,3 % nakupujících. Dalších 20,2 % vnímá kroky internetového obchodu pro udržitelnost jako jeden z bodů při svém rozhodování. Z dalších odpovědí je ale zřejmé, že vývoj bude mít do budoucna významně stoupající trend. „Zeptali jsme se zákazníků, zda by byli ochotni se vzdát části svého komfortu při dodání zboží, pokud by to současně znamenalo podporu ekologičtějšího internetového obchodu. 67,9 % potvrdilo, že jsou alespoň částečně připraveni takto udržitelnější přístup podpořit,“ uvádí Jan Vetyška. 

Je zřejmé, že především v oblasti doručování a také využití obalových materiálů je prostor pro první zlepšení. „Jak vyplývá ze zahraničních studií, jen využívání tzv. pick-up pointů pro polovinu ze všech dodávek může snížit emice CO2 o 17 %. Z toho pohledu je rostoucí popularita osobních odběrů krok správným směrem, i když dosud je za ním spíše volba většího pohodlí ve výběru času odběru zboží ze strany spotřebitelů, než ekologický záměr,“ dodává Vetyška. 

České e-shopy se tématu udržitelnosti věnují stále více. Ať už se jedná o zlepšení vlastní logistiky, využívání pohonu CNG či elektromobility pro dopravu,  nebo co nejefektivnější využití obalových materiálů či výplní balíků. Rovněž začínají zavádět i vratné obaly. Mnohdy jdou ale i dále – online supermarket Rohlík například testuje možnosti doručování pomocí elektrokol, nedávno také uvedl uhlíkově neutrální privátní značku Miil, konkurenční Košík zase od léta nabízí zelenou energii.  

Rohlík uvádí novou uhlíkově neutrální značku Miil

pátek 19. března 2021

V tuto chvíli navíc lze na českém e-commerce trhu narazit i na obchody, které se přímo specializují na „zelené“ zboží a jeho prodej v souladu s cílem dosáhnout maximální ekologické udržitelnosti ve všech krocích od výroby až po dodání. Jedná se například o Country Life, Sonnentor či drogerii Econea.

Dopravci, kteří agregují dodávky (nejen) z různých e-shopů, rovněž hledají ty nejvhodnější cesty, po kterých se ke snižování CO2 a udržitelnosti vydat. V následujících letech lze tak očekávat rozšíření aut na elektro, plynový anebo vodíkový pohon. „Je potřeba zmínit několik ale, na která zatím dopravci při objemu dodávek naráží. Infrastruktura pro elektromobily není v současnosti pro jejich účely dostatečná, a to ani ve městech, kam budou elektrododávky mířit v první fázi primárně. Kvůli nedostatečné dobíjecí kapacitě, ale také malé výdrži baterií, tak nyní nelze pokrývat dodávání zboží novými cestami ve větším rozsahu. Na druhou stranu je zjevné, že ekologie je i pro logistické společnosti důležitým tématem a vývoj může za vhodných podmínek nabrat nový směr v následujících třech až pěti letech,“ přibližuje Jan Vetyška.

Češi jsou ochotní si za udržitelné chování e-shopy či služby dokonce připlatit. Variantu „určitě ano“ zvolilo 7,6 % respondentů, „spíše ano“ dalších 35,9 %. Peníze navíc naopak odmítá vydat 16,8 % nakupujících. Největší ochotu investovat do ekologických služeb projevili zákazníci ve věku 25 až 34 let. Naopak nejmenší chuť si připlatit za udržitelnější přístup mají spotřebitelé ve věku 55+.

„Je zjevné, že každý z nás bude v nejbližší budoucnosti muset řešit kroky směrem k ekologičtějšímu chování. E-commerce jako dynamický leader změn hledá již nyní cesty, jak situaci zlepšit. Probíhají první testy obalových materiálů na opakované použití stejně jako optimalizace logistiky. Téma udržitelnosti mezi e-shopy i dopravci jednoznačně rezonuje,“ uzavírá Jan Vetyška. 

-stk-