Prima žádá od operátorů vyšší ceny a zákaz přetáčení reklam

středa, 3. března 2021, 10:00 TV , Aktualizováno MediaGuru

Televizní skupina Prima žádá od operátorů vyšší poplatky za šíření svých stanic a také zastavení možnosti přetáčení reklam, píše Juraj Koiš.

Zdroj: FTV Prima

Zdroj: FTV Prima

Televizní skupina Prima rozehrála na začátku letošního roku šachovou partii s operátory placené televize. Většině poskytovatelů totiž v nejbližších měsících vyprší s Primou smlouvy o šíření programů v placených platformách. Proto probíhá jednání o nových smlouvách, ovšem už za výrazně jiných podmínek. Prima podle informací webu TVKompas.cz požaduje v nových kontraktech výrazné zdražení oproti dosavadním cenám, a to až několikanásobně. Vedle toho však požaduje i výrazné omezení archivu pořadů a hodlá ukončit možnost přetáčení reklam v odvysílaných pořadech.

Prima se pokouší o zvýšení cen pro pay-tv operátory navzdory tomu, že své programy vysílá přes anténu zdarma, a to dokonce v HD rozlišení (HD ready 1280x720p). Poskytovatelé placené televize sice nabízí programy Primy ještě ve Full HD rozlišení (1920x1080p), ovšem řada diváků si plně vystačí s kvalitou obrazu, kterou Prima momentálně poskytuje v DVB-T2.

Právě tento fakt se nelíbí některým zástupcům placeného vysílání. V anketě webu TVKompas.cz se představitelé významných TV platforem vyjádřili, že nedává pro ně obchodní logiku platit za něco, co je na anténě dostupné zdarma.

„Kvalita obrazu byla doposud jakousi záminkou pro platbu poplatků za programy vysílané bezplatně,“ řekl například šéf největší placené platformy Skylink Jaromír Glisník. Pokud však poplatky za tyto programy výrazně stoupnou, řada operátorů bude zvažovat, zda se jim vůbec vyplatí dál nabízet kanály skupiny Prima.

Prima zdůvodnila, že jí jde především o spravedlivý podíl za vysílací práva, která operátorům poskytuje. „Skupina Prima investuje více než miliardu korun do vlastního obsahu ročně, a je proto v našem zájmu tuto investici monetizovat napříč různými distribučními platformami. Operátoři prodávají televizní balíčky koncovým uživatelům a vybírají od nich poplatky. Skupina Prima pouze požaduje spravedlivý podíl za vysílací práva, která operátorům poskytuje a která jim umožňují získat zákazníky. Vždy se jedná o svobodné rozhodnutí operátora, jestli se mu vyplatí kanály Prima za určitou cenu distribuovat – nikdo jej do jejich distribuce nenutí," uvedl Lukáš Kubát, Business Development Director skupiny Prima.

Důležitý zdroj příjmů i sledovanosti

FTV Prima údajně požaduje 3-5násobek toho, co doposud. Přitom komerční televize financují svůj provoz primárně z reklamy, a platby od poskytovatelů placené televize jsou pro ně jen doplňkovým – byť velmi důležitým – zdrojem příjmu.

Pay-tv operátoři pro Primu zajišťují distribuci programů zdarma, tj. na své vlastní náklady. To je rozdíl od distribuce v terestrice, za kterou musí Prima platit operátorům DVB-T2 sítí. Tím, že poskytovatelé placených služeb šíří programy Primy, navíc také přispívají k růstu sledovanosti Primy i jejich příjmů z prodeje televizní reklamy.

Nelze vyloučit, že pokud to Prima s cenovými požadavky vůči operátorům přežene, že ji některé společnosti z nabídek vyřadí. To by vedlo nejen k nižším příjmům z placených platforem, ale v důsledku i k nižší příjmům z reklamy. Televizní programy přes placené platformy totiž podle různých odhadů sleduje 40-50 procent domácností. 

Vedení Primy si přitom dobře uvědomuje důležitost partnerství s kabelovými, satelitními a IPTV operátory. Generální ředitel Marek Singer v rozhovoru pro MediaGuru.cz už v březnu 2018 předpokládal, že další nové kanály skupiny Prima má smysl spouštět jen jako placené. Pokud by totiž Prima nabídla pay TV operátorům několik programů, které nejsou dostupné na anténě, měla by dobrý důvod požadovat vyšší poplatky.

Zatím však Prima žádné nové čistě placené programy nespustila. Ještě stále tak staví svůj obchodní model jen na volně dostupných programech, které financuje z reklamy. Naproti tom konkurenční Nova už před deseti lety „diverzifikovala“ své programové portfolio a vedle pěti neplacených programů provozuje i dva programy Nova Sport, které jsou určené výhradně pro placenou televizi.

Zákaz online archivu a přetáčení reklam

V průběhu jednání FTV Prima a operátorů se ukázalo, že cena nebude jediným požadavkem. Prima si totiž do nových distribučních smluv hodlá prosadit zákaz možnosti přetáčení reklam nebo i jen pozastavení přehrávání aktuálně vysílaného programu. Rovněž chce významně omezit možnost zpětného zhlédnutí už odvysílaných pořadů. Většina pay TV operátorů přitom standardně nabízí 7denní archiv, přičemž reklamy lze v již odvysílaných pořadech přeskakovat bez omezení.

„Je nutné si uvědomit, že v posledních letech roste kvůli moderním technologiím nárůst odložené sledovanosti a počet diváků, kteří v rámci odložené sledovanosti přeskakují reklamu. Jelikož skupina Prima přichází o desítky milionů korun z reklamy, které by zpětně mohla investovat do programu, hledáme s operátory obchodní a technický model, jak tento problém vyřešit," vysvětlil dále Kubát.

K blokaci přetáčení reklam ale nedojde okamžitě. Aby mohli operátoři tomuto požadavku vyhovět, potřebují velmi podrobná data k vysílaným pořadům, kde dojde k jasnému rozdělení reklamy a běžného vysílání. Dokud není k dispozici vhodné technické řešení, jedinou cestou je plošné omezení zpětného zhlédnutí na všech programech skupiny Prima.

Vyřazení programů Primy? Nikdo nechce být první…

A jak se k celé věci staví operátoři v praxi? Navzdory ostrému nesouhlasu nám někteří zástupci mimo záznam avizovali, že na nové podmínky zřejmě přistoupí. Ve hře je totiž i varianta, že Prima zanese požadované podmínky do nových smluv, ale nebude je zatím v praxi uplatňovat.

Pokud by čeští operátoři nesouhlasili s vyššími cenovými požadavky Primy – a později zřejmě také Novy – mohou programy některé skupiny vyřadit. Tento krok však v sobě skýtá značné riziko vzhledem k poměrně silnému konkurenčnímu prostředí. Pokud by některý z operátorů Primu skutečně vyřadil, riskoval by odchod značné části svých klientů ke konkurenci.

Navzdory tomuto riziku je možnost ukončení šíření Primy u některých operátorů velmi reálná. Nikdo však nechce být první. Na vyústění této šachové partie si tak budeme muset ještě nějakou chvíli počkat.

Autor textu: Juraj Koiš, šéfredaktor webu TVKompas.cz

Aktualizace ve čtvrtek 4.3. 2021 o vyjádření Lukáše Kubáta