Čtenost elektronických novin v Německu roste, oslovuje mladé

čtvrtek, 22. dubna 2021, 12:10 Tisk, Výzkum MediaGuru

Mladá německá populace do 30 let upřednostňuje čtení elektronických novin nad papírovým vydáním. Díky tomu zůstává dosah novin v mladé populaci vysoký.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Význam elektronických vydání novin v německé společnosti roste, u mladších pak čtenost novin v elektronickém formátu převažuje, zjistila nová studie Kvalita novin 2021 od výzkumné společnosti ZMG. V elektronické podobě čte noviny 37 % německé populace. Čtenost elektronických novin je v Německu rozšířenější u mladé generace ve věku 14-29 let. V této věkové kategorii čte elektronická vydání novin 57 % populace, ukazuje výzkum.

Studie dále ukázala, že papírové noviny mají stále řadu čtenářských výhod.  Pro většinu respondentů (89 %) vytvářejí pocit „skutečného novinového čtení”, 82 % se v papírovém vydání lépe orientuje a 74 % se domnívá, že články nebo zajímavé stránky je možné lépe archivovat. 

Podle očekávání je výraznější příklon k elektronickým vydáním v mladé populaci od 14 do 29 let. Ti do průzkumu uvedli, že papírová vydání přinášejí pocit „skutečného novinového čtení", ale přesto výhody digitálních verzí u nich převažují. Jde především o flexibilitu a dostupnost kdykoli (76 %), zajímavé články se snáze uchovávají (58 %) a více než polovina (54 %) se v elektronickém vydání lépe orientuje.

Čtenost papírových novin (zelená barva) a papírových a elektronických novin (modrá) v německé populaci (vlevo) a ve skupině 14-29 let (vpravo). Zdroj: Zeitungsqualitäten 2021

Čtenost papírových novin (zelená barva) a papírových a elektronických novin (modrá) v německé populaci (vlevo) a ve skupině 14-29 let (vpravo). Zdroj: Zeitungsqualitäten 2021

Celkový týdenní zásah novin (papírové i elektronické vydání) představuje v Německu 84,6 % populace (tj. téměř 60 mil. čtenářů), noviny oslovují všechny věkové skupiny – včetně tří čtvrtin (76 %) mladších 30 let. Papírová vydání pak čte 56 % německé populace, v mladší skupině do 30 let to je 36 %.

Noviny jsou podle výzkumu považovány za nejsilnější regionální média a podle také za médium nejdůvěryhodnější, a to i ve skupině mladých čtenářů. Průměrný čas věnovaný čtení novin představuje 39 minut denně, reklama v novinách je podle studie považována za důvěryhodnou a spolehlivou (81 %).

V České republice představuje celkový zásah tisku (deníky i časopisy) 83 % populace. Deníky a jejich přílohy pak oslovují celkem 61 % populace (zdroj: Media projekt, 3+4Q/2020). Podíl čtení elektronických vydání na celkové čtenosti tištěných titulů není v Česku znám. 

Celou studii je možné stáhnout si v dokumentu níže.

-mav-