Šarapatka předkládá výzvu k odvolání Lipovské z Rady ČT

úterý, 13. dubna 2021, 14:50 Aktuality, TV MediaGuru

Zdeněk Šarapatka předkládá do Poslanecké sněmovny výzvu k odvolání Hany Lipovské z veřejné funkce členky Rady České televize.

Zdroj: MediaGuru

Zdroj: MediaGuru

Zdeněk Šarapatka, člen Rady České televize, předkládá poslancům veřejnou výzvu k odvolání své kolegyně Hany Lipovské. Reaguje tak na zjištění týdeníku Respekt, který přišel s informacemi, jak se Haně Lipovské dostalo na doposud poslední zasedání Rady ČT policejní ochrany. O podání výzvy informuje Šarapatka na svých sociálních sítích.

Na minulé zasedání Rady ČT, jež proběhlo ve středu 7. dubna, doprovodila Hanu Lipovskou do budovy České televize na Kavčích horách dvojice policistů. Do konce rady počkali na chodbě, následně ji dělali doprovod domů.

Rada ČT chce po GŘ Dvořákovi vysvětlit údajný střet zájmů

středa 7. dubna 2021

Lipovská podle zjištění Respektu sama přišla na Krajské ředitelství Policie České republiky v Praze odpoledne před jednáním rady, v úterý 6. dubna, kde sdělila, že se cítí být ohrožena na životě. Později specifikovala, že jí chodí už téměř pět měsíců výhrůžky. Největší obavy měla z jednání 7. dubna, kde hodlala přednést „zásadní zjištění, které by se nemuselo líbit generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi“. Konkrétně se jednalo o jeho údajném střetu zájmů s tím, že spoluvlastní (mimo jiné s minoritním akcionářem PPF Ladislavem Bartoníčkem) firmu Gopas, která ČT dodávala poradenské služby. Od Petra Dvořáka se Lipovská také cítila nejvíce ohrožena.

„Jako podpůrný argument pro ohrožení svého života sdělila Hana Lipovská do protokolu informaci o přátelských varováních, kterých se jí dostalo od dvou soukromých osob. Jeden člověk jí poradil, ať si v metru raději nestoupá blízko kolejí, a druhý, ať si dává pozor na auta, aby ji nějaké nesrazilo,“ píše Respekt s tím, že Lipovská policistům sdělila i jména expertů na bezpečnost, kteří ji poradili, ať se obrátí na policii. Jednalo se o Radka Kotena z SPD a sociálního demokrata Antonína Staňka.

Policie podobná oznámení prověřuje běžně. Málokdy se však podle informací Respektu setká s tím, že jim člověk nadiktuje i konkrétní datum. V tomto případě to byl hned další den po podání trestního oznámení. Policie tak neměla dostatek času tvrzení Lipovské prověřit.

Petr Dvořák byl z informací, že by měl usilovat o život Lipovské, podle vyjádření v Respektu v šoku.

Kvůli prověření popsaného postupu pražské policie se rovněž obrátí ministr vnitra Jan Hamáček na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Sám je přesvědčen, že šetření ukáže, že policie nijak nepochybila. 

Jednáním Hany Lipovské se zabývá i poslance za KDU-ČSL Jan Bartošek, který uvedl, že členka Rady ČT je podepsána pod dopisy, rozeslanými poslancům a senátorům, čímž se mohla dopustit střetu zájmu. Kvůli tomu podává podnět na volební výbor, a pokud se střet zájmů potvrdí, bude trvat na jejím odvolání. 

-stk-, -čtk-