Forum 24 začne před volbami vydávat novinový Týdeník Forum

středa, 5. května 2021, 12:55 Tisk MediaGuru

Nový týdeník začne ve vydavatelství Forum 24, vedeného Pavlem Šafrem, vycházet od srpna 2021.

Pavel Šafr představuje na tiskové konferenci Týdeník Forum, zdroj: MediaGuru.cz

Pavel Šafr představuje na tiskové konferenci Týdeník Forum, zdroj: MediaGuru.cz

Mediální společnost Forum 24 vedená Pavlem Šafrem zahájí od 19. srpna 2021 vydávání nového politického týdeníku s názvem Týdeník Forum. Nový titul bude vycházet na novinovém formátu v rozsahu 32 stran. Je zamýšlen jako vysokonákladový s orientačním tištěným nákladem v rozsahu 60 až 100 tisíc kusů a s prodejní cenou 32 Kč. Vycházet má s podtitulem „Noviny pro obranu svobody a právního státu“.

Vznik nového týdeníku si vyžádá i změnu v portfoliu společnosti, kdy přestane vycházet stávající měsíčník Revue Forum. Jeho předplatitelům bude nabídnut odběr nového týdeníku. Ten tak v portfoliu doplní web Forum24.cz, který na trh vstoupil v únoru 2015.

Podle šéfredaktora Pavla Šafra je záměrem vydavatelství uvést nový týdeník před parlamentními volbami. „Uvádíme ho schválně před volbami. Netajíme se tím, že chceme přispět k pozitivní změně na naší politické scéně. Nehodláme se ale svazovat s konkrétní politickou stranou nebo politikem. Nemáme ani v úmyslu být vládními novinami, pokud by se opozice stala součástí vládní koalice. To dělají jiné noviny,“ popsal Pavel Šafr. Týdeník by tak měl vycházet i po volbách a je podle vydavatele zamýšlen jako dlouhodobý projekt.

Náklady na uvedení týdeníku mají v prvním roce vydávání přijít na 12 mil. Kč, celkově by neměly investice přesáhnout 20 mil. Kč. Částku ve výši 2,5 mil. Kč má čerpat z grantu od Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNZ). Redakci rovněž poskytla úvěr ve výši 6 mil. Kč soukromá společnost dvou lékařů z Chrudimi, která má patřit k dlouholetým podporovatelům redakce. Milion korun do týdeníku vložil Pavel Šafr a jeden milion také Johana Hovorková, editorka a předsedkyně zapsaného spolku Free Czech Media, který se podílí na tvorbě obsahu webu Forum 24. Finance pro nový týdeník chce získat i z veřejné sbírky, která startuje ve středu 5. května. V loňském roce díky sbírce získala vydavatelská společnost 3,8 mil. Kč.

Podoba nového Týdeníku Forum, zdroj: MediaGuru.cz

Podoba nového Týdeníku Forum, zdroj: MediaGuru.cz

Důvodem pro uvedení nového týdeníku má být podle Šafra také absence kritické žurnalistiky o vládnoucí garnituře, o závažnosti koncentrace moci a o zneužívání veřejných peněz nejvyššími představiteli státu po vstupu Andreje Babiše do médií. „Náš týdeník by měl být substitucí deníků, na které byli Češi dlouhá léta zvyklí a o které je připravil současný předseda vlády,“ dodává Šafr.

Vedle politických informací chce nový titul přinášet i další témata a titul má obsahovat rubriky zahraničních událostí, komentářů, kultury či sekce Nová Orientace, která už vychází na webu Forum24.cz. „Máme v úmyslu být s týdeníkem maximálně aktuální, chceme vrátit lidem noviny, se kterými se mohou identifikovat,“ popisuje dále šéfredaktor.

Papírové vydání týdeníku má být přitom upřednostněno v exkluzivitě informací před webovým portálem. „Tištěný týdeník dostane přednost, protože za něj budou lidé platit," říká Šafr a upřesňuje, že redakce si modelově začne zkoušet přípravu webového i tištěného vydání.

Personálně se redakce rozšiřuje. Z Reflexu přichází novinář Dan Hrubý, už zhruba půl roku spolupracuje s Forum 24 Jiří X. Doležal, rovněž bývalý dlouholetý publicista týdeníku Reflex. Spolupráci s Forum 24 navázal také Peter Vavro, bývalý šéfredaktor slovenských Hospodárských novin a rovněž i někdejší šéfredaktor týdeníku Ekonom Dalibor Martínek. K redakci se také už dříve připojil historik Petr Hlaváček. Další redaktoři mají přicházet, na druhou stranu jejich počet by neměl přesáhnout desítku, a to kvůli finanční náročnosti.

O distribuci týdeníku se postará Mediaprint & Kapa, týdeník bude vycházet každý čtvrtek.

Web Forum24.cz zahájil 10. února 2015 jako Svobodné fórum, od roku 2017 se přejmenoval na Forum 24 a začal s prodejem reklamního prostoru. Kumulované výnosy společností Forum 24 a Free Czech Media (provozovatele veřejné sbírky) loni představovaly 15,33 mil. Kč a hospodářský výsledek 2,069 mil. Kč. Také nový týdeník by měl být v horizontu jednoho až dvou let finančně soběstačný.

Pavel Šafr: Forum 24 bylo druhý rok po sobě v zisku

středa 10. února 2021

-mav-