Téměř třetina českých firem investice do marketingu snížila

čtvrtek, 17. června 2021, 10:40 Marketing, Výzkum MediaGuru

U poloviny českých firem nedošlo během pandemie ke změnám v marketingových investicích, téměř třetina přistoupila dokonce k jejich snížení.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Pandemie koronaviru donutila mnohé české firmy spíše k marketingovým úsporám. U 48 % nedošlo v oblasti investic do marketingu a reklamy k žádným změnám, 30 % je dokonce snížilo. Firmy se nyní chtějí především věnovat zákaznické péči a podpoře. Vyplývá to z průzkumu společnosti Proficio a agentury Stem/Mark. 

Dle průzkumu 58 % společností investovalo do zvyšování povědomí o značce – brandové reklamy – maximálně 10 % ze svého celkového loňského rozpočtu. U 85 % se jejich investice do reklamy pohybovaly pod částkou jednoho milionu. A více než polovina (55 %) navíc nespolupracovala a nespolupracuje se strategickou agenturou ani dodavateli konkrétních specializací.

Ty firmy, které chtějí do reklamy letos investovat, se nejvíce zaměří na PPC (76,7 %), RTB (23,3 %) či print (20 %). Pandemie znatelně vyzdvihla také důležitost zákaznické péče – až 76 % oslovených společností se bude nově více soustředit na péči o zákazníky a 59 % i na zákaznickou zkušenost (UX a CX). Doposud měly více než tři čtvrtiny firem již definovaný segment a persony zákazníků, nicméně zákaznickou spokojenost si pravidelně měřilo  jen 56 %. 

Nepřekvapilo nás, že se firmy po zkušenostech týkajících se pandemie covid-19 rozhodly nadále více investovat do aktivit přímo spojených se svými zákazníky, jako právě do zákaznické péče. V krizi byli totiž právě loajální zákazníci firmám oporou,” dodává Petr Halík, CEO společnosti Proficio.

V návaznosti na pandemii se rozhodlo inovovat 44 % společností. Z nich k inovacím nejvíce inklinovaly obchody (47,5 %) a nejméně poté služby (36,4 %). Expanzi na zahraniční trhy však firmy dle průzkumu většinou neplánují (86 %).

-stk-