Analýza: Nejkritizovanější z ministrů zdravotnictví byl Arenberger

pátek, 30. července 2021, 07:30 Internet & Mobil, Výzkum MediaGuru

Nejvíce kritiky z posledních ministrů zdravotnictví schytal Petr Arenberger, ukazuje analýza Newton Media, která sledovala mediální publicitu jednotlivých ministrů zdravotnictví a názory uživatelů sociálních médií.

Zdroj: Newton Media

Zdroj: Newton Media

Od března 2020, kdy se v České republice objevili první nakažení covidem-19, se na postu šéfa resortu zdravotnictví vystřídali čtyři různí ministři. Největšímu zájmu médií se těšil Roman Prymula, ačkoliv vydržel na postu ministra nejkratší dobu. Adama Vojtěcha zase uživatelé sociálních médií hodnotili nejlépe, a to pro jeho pracovitost a komunikaci směrem k veřejnosti. Nejvíce kritiky naopak schytal Petr Arenberger, kterému lidé vyčítali údajné podvody s majetkem a ministrův vstřícný přístup k vakcíně Sputnik V. Vyplývá to z analýzy společnosti Newton Media, která sledovala mediální publicitu jednotlivých ministrů a názory uživatelů sociálních médií.

Výměny ministrů a s nimi spojené kontroverze vyvolávaly zájem médií i uživatelů diskutujících v prostředí sociálních sítí. Největší celkovou publicitu měl ve sledovaném období od 1. února 2020 do 31. května 2021 v tradičních i sociálních médiích Roman Prymula (1 402 303 zmínek), následně Jan Blatný (1 022 792) a Adam Vojtěch (993 013). Nejmenší publicitu měl Petr Arenberger (292 601).

Všechny čtyři ministry hodnotili diskutující velmi negativně. Největší počet negativních komentářů padlo ve sledovaném období o Petru Arenbergerovi. Uživatelům sociálních médií se nelíbily Arenbergerovy údajné podvody s majetkem, na základě kterých Arenberger z funkce ministra zdravotnictví odstoupil. Uživatelé také kritizovali ministrův přístup k vakcíně Sputnik V. V tomto ohledu naopak hodnotili pozitivně exministra Jana Blatného, který odmítal očkovat neprověřenými vakcínami. U Jana Blatného uživatelé také zmiňovali, že měl nejtěžší pozici ze všech čtyř ministrů zdravotnictví. V době, kdy byl Blatný v čele tohoto resortu, se totiž Česká republika nacházela v nejzávažnější části boje s epidemií koronaviru.

Zdroj: Newton Media

Zdroj: Newton Media

„Nejlépe hodnotili uživatelé sociálních médií Adama Vojtěcha, a to i přesto, že jsme ve spojitosti s jeho jménem zaznamenali 78 % negativních zmínek. Diskutující kritizovali Vojtěcha za jeho neschopnost vypořádat se s epidemií koronaviru a dávali mu za vinu vzrůstající počty nakažených po březnu 2020,“ uvádí analytička Newton Media Nikola Kopáčová.

Dobře nebyly přijímány ani ceny testů a neschopnost ministra zajistit dostatek roušek. Navíc byla jeho rozhodnutí považována často za zmatečná. Za většího odborníka považovali diskutující tehdejšího náměstka ministra zdravotnictví a epidemiologa Romana Prymulu. Mnoho uživatelů však ocenilo Vojtěcha za jeho pracovitost a dobrou komunikaci směrem k veřejnosti. Jiným se také nelíbilo chování premiéra Andreje Babiše vůči ministru Vojtěchovi. Zaznívaly názory, že se ho snažil až příliš kontrolovat a ovlivňovat. Objevily se také zmínky o tom, že byl Vojtěch slušným ministrem a kvůli tomu je podle některých těžké v politickém prostředí delší dobu setrvat.

Po pár týdnech, kdy byl ve funkci ministra zdravotnictví Vojtěchův nástupce Roman Prymula, volali mnozí po tom, aby se Vojtěch vrátil zpět. Komentujícím se nelíbila striktní opatření, která za dobu jeho působení na ministerstvu začala platit. Podle mnohých byl Prymula nedůvěryhodným ministrem. Jejich názor pak potvrdila jeho návštěva restaurace na pražském Vyšehradě, během které navíc nepoužíval roušku, čímž porušil vládní nařízení. „Podle uživatelů by si takový přešlap ministr zdravotnictví neměl dovolit,“ říká Kopáčová. V tomto názoru je pak utvrdila Prymulova přítomnost na zápase Slávie a Leicester City v pražském Edenu v únoru letošního roku. Podle diskutujících by na takové akce neměl chodit, když v Česku sám navrhoval zavést kvůli epidemii koronaviru tvrdý lockdown a omezit lidem možnost pohybu a kontaktů.