Český rozhlas spustí v říjnu stanici pro seniory Pohoda

čtvrtek, 15. července 2021, 07:25 Rádio MediaGuru

Po České televizi přinese svůj kanál určený seniornímu publiku také Český rozhlas. Pod názvem ČRo Pohoda začne vysílat od 1. října 2021.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Od 1. října 2021 zahájí Český rozhlas vysílání nové digitální stanice určené pro seniory. Jmenuje se ČRo Pohoda a bude primárně dostupná v digitálním vysílání DAB+, dále na internetu, ve veřejnoprávním multiplexu DVB-T2 a v mobilní aplikaci MůjRozhlas.

Generální ředitel ČRo René Zavoral zdůvodnil, že uvedení nové stanice pro seniory je reakcí na končící vysílání stanice Dvojka na středních vlnách a souvisí také s omlazováním posluchačské základny Dvojky. Vysílat bude 24 hodin denně. Podle průzkumu mezi posluchači ČRo staršími 70 let by si takovou stanici alespoň jednou týdně pustila polovina z nich. 

Logo nové stanice ČRo Pohoda, zdroj: repro Český rozhlas

Logo nové stanice ČRo Pohoda, zdroj: repro Český rozhlas

Podle garanta nové stanice Jana Mengera je stanice ČRo Pohoda zamýšlena jako doplňková ke stanici Dvojka a k regionálním stanicím Českého rozhlasu. Orientuje se na posluchače starší 75 let, kterým chce nabídnout vyvážený mix mluveného slova a hudby (50:50).

Kombinovat bude živé vysílání s archivními pořady. Archivní vysílání zahrne starší pořady Dvojky a regionálních stanic ČRo, z archivu bude ČRo vybírat pořady před rokem 2018, aby minimalizoval kanibalizaci mezi zmíněnými stanicemi. Obsahově chce nabízet témata jako zdraví, historie, věda, místopis, rodina, mezilidské vztahy, populárně naučné pořady nebo příběhy zajímavých osobností. Žánrově půjde o rozhovory, četby, medailonky, rozhlasové hry, magazíny a hudební pořady.

Preferovanými hudebními žánry jsou české country, starší pop (60.-70.  léta), folklor, swing a dechovka. Většina hudební produkce bude česká (90 %), menšinově nabídne i zahraniční interprety (Edith Piaf, Louis Armstrong). V živém vysílání nabídne ranní pořad Pohodové dobré jitro (8:00-9:00), dále oživí pořad Kolotoč (11:00-12:00), živě se bude vysílat i pořad Písničky od srdce (17-18:00, české hudební legendy) a noční vysílání Noční linka (23:00-1:00, společné vysílání s regionálními stanicemi). Zprávy bude vysílat ve všedních dnech třikrát denně v 8:00, 11:00 a 17:00.

Tvářemi nové stanice budou Tomáš Töpfer a Dana Syslová. Namluví znělky a Český rozhlas je bude využívat i na klíčových propagačních vizuálech. Hlavní slogan stanice pro seniory zní: Písničky a vzpomínky, doplňkový pak Rádio nejen pro pamětníky.

Roční náklady na provoz nové stanice, která je připodobňována k televiznímu kanálu ČT3, představují 8 mil. Kč. V letošním roce jde už o druhou digitální stanici, kterou ČRo uvádí. V květnu zahájila vysílání stanice Radiožurnál Sport. Zřízení nové stanice pro seniory schválila ve středu Rada Českého rozhlasu.  

Bližší informace k podobě nové stanice najdete zde.

-mav-