Čínská Citic prodala majoritu v Médee zpět Soukupovi

pondělí, 26. července 2021, 14:40 TV, Tisk , Aktualizováno MediaGuru

Prostřednictvím firmy Rainbow Wisdom Investments prodává Citic svůj nadpoloviční podíl mediální společnosti Médea. Martin Konrád z pozice CEO odchází.

Jaromír Soukup, zdroj: Empresa Media

Jaromír Soukup, zdroj: Empresa Media

Čínská Citic prodala prostřednictvím firmy Rainbow Wisdom Investments svůj podíl ve výši 55,8 procenta v mediální společnosti Médea druhému akcionáři Jaromíru Soukupovi. Cenu a podmínky nezveřejnila. Soukup se tak od pondělí 26. července stal znovu výkonným ředitelem a předsedou představenstva. Médea to uvedla v tiskové zprávě. Citic získala majoritu v Soukupově firmě loni po navýšení původně třicetiprocentního podílu. 

Kupní smlouva byla podepsána v pondělí. Její vypořádání bude dokončeno v následujících dnech, přiblížila Médea. Ze společnosti Médea tak odchází ti členové statutárních a dalších orgánů společnosti a managementu, které nominovala Rainbow Wisdom. V představenstvu se to týká Mariana Severy a Ladislava Jelínka, v dozorčí radě pak Tomáše Bůzka a Marka Beitla. Skončí i nedávno jmenovaný výkonný ředitel Martin Konrád.

Médea přitom ještě na začátku letošního července informovala o změnách v představenstvu a v pozici CEO společnosti. Jak dokládá zápis ze zasedání valné hromady, Jaromír Soukup byl v klíčových bodech na této valné hromadě čínskými spolumajiteli přehlasován. Ta rozhodovala především o složení představenstva a dozorčí rady. Čínský spoluvlastník například nepodpořil Jaromíra Soukupa na post člena představenstva. Co vedlo k tomu, že po měsíci čínská společnost z firmy odchází, není zcela jasné. Podle neoficiálních informací se po červencových změnách na valné hromadě, kdy do představenstva byli prosazeni zástupci firmy Citic, čínský akcionář dostal k bližším informacím o situaci ve společnosti a rozhodl se z firmy vystoupit. 

Hlavními strůjci obchodu z roku 2020, díky němuž Citic získal v Médee majoritu, byli podle serveru Hlídací pes bývalý ministr obrany a volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík a poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý. Po majetkovém podílu, který převzala státní skupina Citic spolu s aktivy holdingu CEFC China, získala společnost Rainbow Wisdom Investment loni na podzim také nepravomocné svolení antimonopolního úřadu nutné k tomu, aby se mohla podílet na kontrole nejen firmy Médea, ale i společnosti Empresa Media.

Vydavatelství Empressa Media, pod které patří televizní skupina Barrandov časopisy Týden, Sedmička či Interview, získal Soukup zpět loni na jaře. 

Mediální agentura Médea funguje jako zprostředkovatel při zadávání reklamy mezi firmami a médii. Soukup ji převzal koncem 90. let a vybudoval z ní jednoho z hlavních hráčů na českém trhu. Letos na jaře odvrátila insolvenční návrh společnosti Lipian Trade. 

-čtk-, -stk-, -mav-

Aktualizováno v pondělí 26. července v 19:00 o další informace, zprávu jsme rozšířili.