TikTok zkouší uživatelům usnadnit hledání práce

neděle, 11. července 2021, 07:30 Internet & Mobil MediaGuru

Sociální síť TikTok se experimentálně pouští do oblasti, kde by mohla konkurovat LinkedInu. Navíc představila i nový zdroj příjmů pro influencery.

Zdroj: TikTok

Zdroj: TikTok

Čínská digitální platforma se snaží naskočit na trend, který by ji mohl o něco přiblížit například profesní sociální síti LinkedIn. Uživatelé TikToku dostali příležitost, jak na sebe snadno upozornit na pracovním trhu. Firma ve spolupráci s více než třicítkou společností spustila pilotní program vyzývající uchazeče o nové zaměstnání k tomu, aby zveřejnili životopis ve formě videa, a to následně poslali vytipovaným firmám. TikTok doporučuje, aby uživatelé v klipech nezveřejňovali žádné osobní údaje typu e-mailové adresy.

Iniciativa s názvem TikTok Resumes má zatím nastavenu dobu trvání do konce července. Omezená je navíc jen na americký pracovní trh. Čínská sociální síť této akci vyčlenila novou webovou stránku, kde jsou k dispozici seznamy zapojených firem i vypsaných volných pozic. Nechybí například společnost organizující známé americké závody NASCAR, která hledá koordinátora digitálního marketingu. Vývojář e-shopů na klíč Shopify pro změnu tímto způsobem hledá nové inženýry a štěstí zkouší také samotný TikTok shánějící kreativního producenta či producentku.

Přestože jde podle The Verge zatím jen o dočasný projekt, načrtává snahy TikToku vytvořit ekosystém, ve kterém by ještě vzrostla váha tvůrců obsahu. Jde prý o snadnou cestu, jak je propojit s korporacemi, které chtějí vydělat na touhách takzvané generace Z, tedy nynějších adolescentů. Na druhou stranu TikTok v rámci Resumes „jen“ vzal do vlastních rukou typ obsahu, který na sociální síti koloval organicky pod hashtagem #CareerTok. Spíše než na dalekosáhlé plány TikToku s korporátní agendou ukazují Resumes na odvahu firmy ihned experimentovat s potenciálně slibnými formáty.

Natáčení videoživotopisů na TikToku navíc usnadňuje prodloužení maximální délky klipů z jedné minuty na trojnásobek. Novinku začíná platforma nasazovat v těchto dnech postupně po celém světě. Na rozdíl od Resumes jde ale o dlouho připravovaný krok. Se stopáží videí experimentoval TikTok už během loňského roku.

Šance na výdělek

Větší zaměření TikToku na byznys dokazuje kromě Resumes ještě novinka posledních dní v podobě sekce Shoutouts. S její pomocí firma zkouší influencerům nastavit nový zdroj příjmů, fakticky jde o placené videovzkazy. Kdo má zájem o personalizovanou zdravici, svou oblíbenou tiktokovou celebritu může s poptávkou oslovit přes novou záložku v aplikaci. Tvůrce má následně tři dny na rozhodnutí, zda zakázku přijmout. Může jít přitom vzhledem k objemu práce o relativně lukrativní obchod. Portál Social Media Today uvádí, že cena za jednu takovou specializovanou zprávu může jít klidně na 1800 dolarů, tedy v přepočtu 39 270 korun.

Tiktokeři si ale účtování příliš nízkých částek sotva mohou dovolit, respektive byli by sami proti sobě. Čínská platforma na rozdíl od YouTube či Instagramu nenabízí srovnatelné možnosti monetizace obsahu. Zjevně ovšem nepostrádá snahu tento handicap zmírnit. Nelze navíc vyloučit, že se TikTok v budoucnu s ohledem na experiment s videoživotopisy nepokusí udělat z významných uživatelů sítě třeba digitální headhuntery.

-riv-