Značky mohou na TikToku sponzorovat virální obsah

neděle, 25. července 2021, 08:15 Internet & Mobil MediaGuru

Čínská sociální síť přišla s novinkou, která marketérům umožní snadno se svézt na popularitě už existujících příspěvků.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Inzerování na TikToku by se mělo stát výrazně jednodušší – ku prospěchu zadavatelů reklamy a influencerů. Provozovatel digitální platformy na svém webu oznámil spuštění funkce Spark, s jejíž pomocí mohou značky sponzorovat už existující virální obsah a udělat z něj standardní reklamní post zobrazovaný v kanálu příspěvků. Typicky může jít o video, kde autorka zkouší nejrůznější zkrášlovací produkty. Jejich výrobci díky Spark mají možnost tvůrkyni oslovit s tím, že by z klipu rádi udělali součást vlastní kampaně. TikTok tím mimoděk umenšuje roli zprostředkovatelů podobných nabídek na marketingovou spolupráci. Sociální síť ovšem v neuvedla podrobnosti toho, jak rychle a hladce může vyjednávání mezi autory a firmami v rámci novinky Spark probíhat. Pro řadu marketingových expertů by představovalo tu hlavní otázku, proč vlastně platit za propagaci obsahu, který třeba už skvěle zafungoval sám o sobě. Například podle interpretace serveru Social Media Today má Spark tři hlavní výhody: maximalizuje dosah sdělení, umožňuje ho zacílit podle standardních tiktokových marketingových nástrojů a v neposlední řadě ulehčuje práci těm zadavatelům, kteří se s TikTokem teprve seznamují a netroufají si přijít s vlastním obsahem.

Firma se chlubí i několika případovými studii o úspěšnosti reklamní novace, podle portálu AdWeek stojí za pozornost hlavně příklad řetězce Costa Coffee. Poté, co utratil 1,89 dolaru za tisícovku zobrazení, zaznamenal nárůst v počtu nových sledující o 159 procent. Sociální síť tím zároveň dává váhu vlastnímu marketingovému sloganu „Nedělejte reklamu. Vytvářejte tiktoky“, kterým chce k sobě nalákat značky. Nejde navíc o jediný příklad z poslední doby, kdy se TikTok rozhodl tvůrčím způsobem pracovat s organickým obsahem. Firmám se rozhodl umožnit provozovat náborové kampaně na TikToku poté, co se na něm virálně uchytil hashtag #CareerTok. Ve světě sociálních médií nicméně není sponzorování organických příspěvků novinkou, Facebook dovolil propagaci už publikovaných postů dlouho před TikTokem, byť se tato možnost netýká obsahu třetích stran.

„TikTok může mít nakročeno k tomu, aby se stal ztělesněním snu každé americké technologické společnosti: stát se superappkou pro západní svět,“ glosuje směřování sociální sítě komentátor agentury Bloomberg Tae Kim. Argumentuje právě postupným rozkročením TikToku do dalších oblastí, než jsou „jen“ krátká hudební videa. Kim zmiňuje oblast personalistiky nebo rostoucí důraz na e-commerce, respektive také skutečnost že TikToku podařilo stát tou vůbec nejstahovanější aplikací během první poloviny roku 2021. A průměrný americký a britský uživatel už s čínskou aplikací tráví průměrně víc času než s YouTube, připomněl komentátor. Přitom před rokem vypadala budoucnost TikToku a jeho mateřské společnosti ByteDance úplně jinak. Tehdy začala administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa firmě hrozit, že jí působení na nejdůležitějším západním trhu zakáže. Provozovatel TikToku ale nemůže ještě zůstat úplně v klidu, zahraniční programy nyní procházejí kyberbezpečnostní prověrkou ze strany amerických úřadů. S ohledem na nárůst popularity TikToku mezi Američany by však jeho případný zákaz bylo politicky prosadit a ustát zřejmě ještě těžší než před rokem.

-riv-