ÚOHS: Rockaway může ovládnout skupinu Euromedia

sobota, 28. srpna 2021, 07:15 Aktuality, Tisk MediaGuru

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil investiční skupině Rockaway Group Jakuba Havrlanta ovládnout vydavatelství Euromedia Group.

Zdroj: MediaGuru.cz

Zdroj: MediaGuru.cz

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil investiční skupině Rockaway Group Jakuba Havrlanta ovládnout vydavatelství Euromedia Group a s ním i síť knihkupectví Luxor. Rockaway vydavatelství získá navýšením podílu ve společnosti Brasinex Bohemia. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

„Nabývaný soutěžitel je aktivní ve vydávání knih zejména prostřednictvím společnosti Euromedia Group, která vlastní například nakladatelské značky Kalibr, Odeon, Ikar, Universum, Laser či Brána. V oblasti maloobchodního prodeje knih pak působí mimo jiné prostřednictvím sítě prodejen Luxor," uvedl úřad ve zprávě. Podle úřadu transakce nenaruší hospodářskou soutěž v příslušném oboru.

Rockaway Capital v Euromedia Group nyní odkoupila 50 procent akcií od společnosti Czech Media Invest, a stala se tak majoritním vlastníkem. Po dokončení transakce bude ovládat 100 procent společnosti, stane se majitelem 80 procent akcií. Zbylých 20 procent patří majiteli investiční skupiny InTeFi Capital Lukáši Novákovi. Původní podíl v Euromedii vlastnila skupina od začátku roku 2017.

Euromedia Group vznikla v roce 1991. Vlastní nakladatelské značky Kalibr, Ikar, Odeon, Universum, YOLI, Esence, Pragma, Laser, Brána, Listen a Pikola. Společnost předloni vykázala obrat 1,65 miliardy korun. Vlastní také největší knižní velkoobchod v ČR, který zásobuje knihkupce, knihkupecké sítě, internetové obchody i hypermarkety produkcí většiny tuzemských nakladatelů.

Skupina Rockaway Capital dosud ovládala poloviční podíl ve společnosti Euromedia Group prostřednictvím firmy iSPV, ve které má více než 60procentní podíl. Zbylých téměř 40 procent drží také Lukáš Novák, který byl dříve ředitelem Euromedia Group. Novák už dříve řekl ČTK, že si svůj podíl hodlá podržet nadále.

Síť knihkupectví Luxor, která je sesterskou společností Euromedia, vznikla v roce 2001 a má v Česku podle internetových stránek 37 poboček. Naposledy zveřejněná účetní uzávěrka uvádí za roky 2018 a 2019 celkový obrat dvě miliardy korun a výsledek hospodaření za období těchto dvou let se ztrátou 72 milionů korun.

Skupina Rockaway, kterou založil Jakub Havrlant, působí v 17 evropských zemích, firmy pod její správou zaměstnávají přes 5000 lidí a v roce 2019 dosáhly agregovaných tržeb přes 2,5 miliardy eur.

-čtk-