Flema: Grand Prix má Ikea za bezpečný domov, tituly pro Triad a Prazdroj

pátek, 22. října 2021, 07:30 Reklama MediaGuru

Hlavní cenu v letošním ročníku mediální soutěže Flema získala Ikea, která s kampaní Za bezpečný domov bodovala hned v několika kategoriích. Titul Inovativní autor patří agentuře Triad Advertising a titul Inovativní zadavatel Plzeňskému Prazdroji.

Tým Plzeňského Prazdroje na vyhlášení cen Flema 2021, zdroj: Flemedia

Tým Plzeňského Prazdroje na vyhlášení cen Flema 2021, zdroj: Flemedia

Nejlepší kampaní v letošním ročníku soutěže Flema Media Awards, která oceňuje inovátorský přístup v mediálním pánování, se stala kampaň společnosti Ikea s názvem Za bezpečný domov, upozorňující na problém domácího násilí. Na kampani se podílela agentura Triad Advertising. Tato kampaň si odnesla hned tři prvenství v kategoriích: Grand Prix, Nejodvážnější počin a Nejlepší velká kampaň.

Spot Ikea za bezpečný život, zdroj: Ikea

Agentura Triad Advertising pobrala v letošním ročníku nejvíce prvenství a odnesla si tak titul Inovativní autor. Vedle kampaně pro řetězec Ikea bodovala v letošním ročníku i s kampaněmi pro Plzeňský Prazdroj. Práce pro značku Gambrinus - Výkopná 2020, podporující amatérské fotbalové kluby, zvítězila v kategorii Nejlepší využití engagementu.

Televizní a onlinová kampaň pro Pilsner Urquell, poukazující na šetrný přístup k životnímu prostředí výměnou hliníkové fólie na lahvi Pilsner Urquell za papírový krček,  získala titul Nejlepší malá kampaň.

Plzeňský Prazdroj si odnesl cenu i v kategorii Nejlepší využití OOH. Pro značku Radegast instaloval společně s agenturou Wavemaker Czech na jednom z nejfrekventovanějším místě v Ostravě bigboard ke sběru dešťové vody, která pak byla využita pro zavlažování veřejné zeleně. Díky získaným prvenstvím připadl společnosti Plzeňský Prazdroj v letošní soutěži titul Inovativní zadavatel.

Výkopná 2020, zdroj: Gambrinus, Triad Advertising

Někdy i detail může být velká věc, zdroj: Plzeňský Prazdroj, Traid Advertising

Z kampaně Každá kapka má smysl od Radegastu, zdroj: Plzeňský Prazdroj

Z kampaně Každá kapka má smysl od Radegastu, zdroj: Plzeňský Prazdroj

Dvě vítězství v letošním ročníku vybojovaly agentury skupiny Omnicom Media Group. Agentura PHD ve spolupráci s divizí Fuse získala v kategorii Nejlepší využití TV ocenění za zábavně-edukativní pořad Komerční banky Cesty z dluhů, vysílaný na TV Prima v hlavním vysílacím čase. Ukazoval rodinám, jak se vyhnout finanční tísni.

OMD Czech rovněž ve spolupráci s Fuse zvítězila v kategorii Nejlepší využití digitálních médií. Vítězství získala za esportovou kampaň pro klienta Dr. Oetker a značku Guseppe. Využila Twitch, YouTube kanál, vytvořila rubriku Guseppe Time v pořadu Mixxxer Esport na Óčku a do spolupráce zapojila streamery sítě Twitch.

Cesty z dluhů, zdroj: Komerční banka

Z rubriky Guesepe Time na TV Óčko, zdroj: repro TV Óčko

Z rubriky Guesepe Time na TV Óčko, zdroj: repro TV Óčko

V kategorii Nejlepší využití tisku se porota rozhodla udělit nejvyšší ocenění kampani Svoboda zvířat – Okoukáno v cirkusu. Připravila ji agentura Publicis Groupe pro organizaci Svoboda zvířat Plzeň. Kampaň přispěla ke změně zákona, který zapovídá, aby se v českých cirkusech během vystoupení objevovala divoká zvířata. Součástí kampaně byla i dětská kniha říkanek, ovšem s kontroverzním obsahem, který byl určen poslancům a senátorům.

Kniha říkanek určená zákonodárcům, zdroj: Svoboda zvířat Plzeň

Kniha říkanek určená zákonodárcům, zdroj: Svoboda zvířat Plzeň

S influncery nejlépe pracovala slovenská Tatra banka v kampani Bejby Blue, za kterou stojí agentura This Is Locco. Digitálně vytvořená postava Bejby Blue inspirovala mladé k dosažení úspěchu díky smysluplnému využití času stráveného s online médii. 

Bejby Blue, zdroj: This Is Locco

A v kategorii Nejlepší využití dat uspěla také slovenská kampaň, konkrétně Slovenská spořitelna a agentura Wavemaker Slovakia. Využily data o tom, kam existující klienti banky investují a potenciálním klientům ukázaly, jak přicházejí o investiční příležitosti. Hlavním motivem bylo porovnání doručované prostřednictvím datově cílených bannerů, které ukazovalo, o kolik potenciální klienti přicházejí.

Ukázka porovnávání z kampaně Slovenské spořitelny, zdroj: Slovenská spořitelna

Ukázka porovnávání z kampaně Slovenské spořitelny, zdroj: Slovenská spořitelna

Sazka, Metrozoom a Isobar vybojovaly první místo v kategorii Nejlepší využití real-time marketingu. Dynamický nosič umožnil každou minutu v reálném čase promítat automaticky upravené 10vteřinové spoty na digitálních CLV obsahující přesný čas a stav právě probíhajícího zápasu s aktuálním kurzem, který se v průběhu času měnil stejně jako na webu, v aplikaci či online banneru.  

Dynamické CLV, zdroj: MetroZoom

„Letos nás velmi pozitivně překvapila kvalita soutěžních prací. V některých kategoriích bylo opravdu velmi těžké vybrat vítěze. Hlasování byla extrémně těsná, a některé z kampaní by jistě nezapadly ani na mezinárodních soutěžích,“ uvedl k výsledkům 16. ročníku Hynek Cimoradský, managing director pořádající společnosti Flemedia.

Vítěze z 55 přihlášených prací vybralo 81 odborníků v oblasti mediálního plánování a marketingové komunikace z řad zadavatelů, médií a reklamních i mediálních agentur, ve dvou kolech hodnocení.

Vyhlášení výsledků proběhlo ve čtvrtek večer v pražském Divadle X10 na slavnostním galavečeru. Večerem provázel Matouš Rajmont a Hynek Cimoradský, vystoupilo uskupení Mask Bureau.

Přehled vítězů soutěže Flema 2021

Název kampaně Autor Zadavatel Země
Nejlepší využití OOH
Radegast - Každá kapka má smysl Wavemaker Czech Plzeňský Prazdroj CZ
Nejlepší využití tisku
Svoboda zvířat - Okoukáno v cirkusu Publicis Groupe Svoboda zvířat Plzeň CZ
Nejlepší využití TV
Komerční banka – Cesty z dluhů PHD, Fuse Komerční banka CZ
Nejlepší využití digitálních médií
Guseppe - O level vyšší pizza! OMD Czech, Fuse Dr. Oetker CZ
Nejlepší využití influencera
Tatra Banka - Prva digitálna osobnosť na Slovensku - Bejby Blue This Is Locco Tatra Banka SK
Nejlepší využití engagementu
Gambrinus - Výkopná 2020 Triad Advertising Plzeňský Prazdroj CZ
Nejlepší využití dat
Slovenská sporiteľňa - Aj ľudia ako Vy investujú Wavemaker Slovakia, Screenstein Slovenská sporiteľňa SK
Nejlepší využití real-time marketingu
Sazkabet - první skutečně dynamická digitální OOH reklama v ČR MetroZoom, Isobar Czech Republic Sazka CZ
Nejlepší malá kampaň
Pilsner Urquell - Někdy i detail může být velká věc Triad Advertising Plzeňský Prazdroj CZ-SK
Nejlepší velká kampaň
IKEA - Za bezpečný domov Triad Advertising Ikea Česká republika CZ-SK
Nejodvážnější počin
IKEA Za bezpečný domov Triad Advertising Ikea Česká republika CZ-SK
Grand Prix
IKEA Za bezpečný domov Triad Advertising Ikea Česká republika CZ-SK
Inovativní autor
Triad Advertising
Inovativní zadavatel
Plzeňský Prazdroj

Zdroj: Flemedia

-mav-