Emplifi: Nakupování přes sociální sítě dál roste

neděle, 28. listopadu 2021, 08:35 Internet & Mobil, Aktuality MediaGuru

Nakupování produktů přes sociální sítě je mezi lidmi čím dál oblíbenější. Investice do online obchodu firmy navyšují, globální výdaje za reklamu celosvětově rostou.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Nakupování přes sociální sítě je mezi lidmi stále žádanější. Firmy se na zvýšený zájem zákazníků snaží reagovat a přizpůsobovat jim svoji nabídku. Výdaje za reklamu společnostem meziročně stále rostou. Vyplývá to z údajů zveřejněných ve zprávě Emplifi za třetí čtvrtletí 2021.

Podle zprávy vzrostly meziročně celosvětové výdaje za reklamu na sociálních sítích o 43 %. Nejvyšší meziroční nárůst byl zaznamenán ve Střední Americe (+78,8%) a v Severní Americe (+59,5%). 

Srovnání výdajů na sociálních sítích v jednotlivých regionech za třetí čtvrtletí 2020 a 2021, zdroj: Emplifi

Srovnání výdajů na sociálních sítích v jednotlivých regionech za třetí čtvrtletí 2020 a 2021, zdroj: Emplifi

K trendu nákupu přes sociální sítě přispěla také pandemie covid-19, během které se lidé naučili více nakupovat online. Podle údajů ze zprávy Emplifi, společnost eMarketer očekává, že komerční tržby dosáhnou jen v Číně v letošním roce kolem 350 mld. USD a tržby v USA odhadují na 36 mld. USD. Podle výzkumu společnosti Ipsos v letošním roce až 65 % Američanů nakupuje nebo prozkoumává produkty přes sociální sítě.

Zpráva dále uvádí, že zapojení uživatelů na Instagramu je vyšší než na Facebooku. Rozdíly mezi těmito dvěma platformami se však v letošním roce prozatím ustálily. Ve třetím čtvrtletí byl celkový počet interakcí na Instagramu 6,1x vyšší než na profilech na Facebooku, což je stejný rozdíl jako ve třetím čtvrtletí minulého roku.

Data také ukazují, že značky nedostatečně využívají Facebook Instream Video, které je z pohledu reklamních investic až páté v řadě, což podle zprávy neodpovídá vysoké míře prokliku (CTR). Živé video je podle zprávy jedním z nejvíce fungujících nástrojů prodeje, který je až třikrát poutavější než jakýkoli jiný formát obsahu.

Ve třetím čtvrtletí lidé na sociálních sítích výrazně více interagovali s živými videi než s jinými typy příspěvků. Profily značek na sociálních sítích se do živých videí nejvíce zapojili na asijském trhu.

Míra zapojení živých příspěvků na Facebooku v rámci jednotlivých regionů, zdroj: Emplifi

Míra zapojení živých příspěvků na Facebooku v rámci jednotlivých regionů, zdroj: Emplifi

-tšl-