ČT spustí první fázi nové generace iVysílání 6. prosince

středa, 1. prosince 2021, 10:45 TV, Internet & Mobil MediaGuru

Česká televize postupně promění svou videoslužbu iVysílání. První změny spustí v pondělí 6. prosince. Uvede také pořady vytvářené pouze pro online platformu.

iVysílání ČT, zdroj: Česká televize

iVysílání ČT, zdroj: Česká televize

Česká televize uvede v pondělí 6. prosince novou generaci své videoslužby iVysílání. Online video platforma ČT má v první fázi nabídnout přehlednější katalog pořadů, vyšší komfort pro uživatele a vůbec poprvé také obsah vytvářený pro ryze internetovou distribuci.

Web bude nově přístupný také divákům s různými typy smyslového znevýhodnění, pro něž bude iVysílání zpřístupněno intuitivním ovládáním přes klávesnici a optimalizací pro hlasové čtečky. Po první fázi budou v příštím roce následovat aplikace pro chytrá zařízení i HbbTV a rekonstrukci pak zakončí nové možnosti uživatelských účtů.

„První verzi iVysílání spustila Česká televize na přelomu milénia, tedy v době, kdy v Česku ještě neexistoval YouTube ani Facebook a Netflix poskytoval filmy pouze na DVD. Za jednadvacet let se nám podařilo vybudovat archiv pětadevadesáti tisíc hodin pořadů, který je v rámci tuzemského prostředí unikátní nejen svým rozsahem, ale i svým tematickým a historickým záběrem,“ uvedl generální ředitel České televize Petr Dvořák. Ten už ve svém kandidátském projevu v roce 2017 uvažoval o vybudování nové platformy. „Realizace tohoto kroku pro nás znamenala řadu analýz, výzkumů, testů a neviditelných technologických změn, které se budou v uživatelském prostředí projevovat postupně, od letošního prosince až do konce příštího roku," dodal Petr Dvořák.

ČT chce v první fázi proměny iVysílání klást větší důraz na tzv. kuraci obsahu, tedy editorské seskupování a doporučování pro různé zájmové skupiny uživatelů. „Zaměřujeme se na zpřístupnění a provázání jednotlivých položek, které Česká televize v online prostředí nabízí, do logicky uskupených a uživatelsky atraktivních celků,“ popsal ředitel divize Vývoj a nová média Jan Maxa. Změnami prošel i samotný přehrávač videí, a nově bude web uzpůsoben také uživatelům s různými typy znevýhodnění, nevidomým či slabozrakým, 

Z pořadu RapStory, zdroj: Česká televize

Z pořadu RapStory, zdroj: Česká televize

Vizuál s pořady iVysílání, zdroj: Česká televize

Vizuál s pořady iVysílání, zdroj: Česká televize

Souběžně s vývojem platformy iVysílání se Česká televize zaměřila i na vývoj nových formátů, které budou dostupné pouze na internetu. Chce jimi oslovit mladší diváky a užší divácké skupiny. K prvním pořadům budou patřit cykly RapStory, Do divočiny a Kritika budoucnosti.

Prostor v iVysílání dostane nově také zahraniční tvorba určená výhradně pro online platformu. V průběhu prosince přinese dva snímky: kanadské fantasy Dům plný strachu a německo-italský film Momo natočený podle předlohy Michaela Endeho, autora románu Nekonečný příběh. Dvojici titulů doplní současná dokumentární série z Dánska „Jsme svoji“ mapující první rok manželství Sidsel a Christiana, páru narozeného s Downovým syndromem.

„Spuštěním nové generace iVysílání se odkláníme od původního technologického monolitu k nové komplexní architektuře skládající se z ekosystému desítek různých mikroslužeb, které budou řešit účinně konkrétní menší úlohy. V budoucnu tak budeme efektivněji čelit větším špičkám návštěvnosti a odbavování videa bude spolehlivější,“ věří vysvětluje výkonný ředitel pro nová média Marek Doležel.

Na inovované iVysílání představené v prosinci navážou v průběhu následujícího roku další technologické implementace. Mezi nimi například nová aplikace pro HbbTV nebo aplikace pro mobilní telefony a platformy chytrých televizorů. Celou rekonstrukci zakončí na závěr příštího roku možnost individuálního uzpůsobení iVysílání podle uživatelských preferencí.

Podrobnosti k jednotlivým obsahovým novinkám na iVysílání si můžete prohlédnout v dokumentu níže. 

ČT spustí novou podobu iVysílání, uvede pořady jen pro web

úterý 2. listopadu 2021

-mav-