Obzinová do ČRo nenastoupí, dohodla se na tom s GŘ Zavoralem

pátek, 17. prosince 2021, 17:15 Rádio, Lidé MediaGuru

Na páteční schůzce Jitky Obzinové a generálního ředitele René Zavorala se oba domluvili na tom, že na post ředitelky zpravodajství Obzinová nenastoupí.

René Zavoral, zdroj: MediaGuru.cz

René Zavoral, zdroj: MediaGuru.cz

Jitka Obzinová nakonec do Českého rozhlasu nenastoupí. Dohodli se na tom na pátečním společném setkání s generálním ředitelem ČRo René Zavoralem. „Oběma nám leží na srdci stabilita a silná pozice Českého rozhlasu. Společně jsme se tak dohodli, že na post ředitelky Zpravodajství Českého rozhlasu paní Jitka Obzinová nenastoupí," uvedl Zavoral.

Vedení zpravodajství bylo od 1. 1. 2022 nabídnuto Ondřeji Suchanovi do doby, než se najde nový kandidát. Suchan si vzal čas na rozmyšlenou, rozhodnutí sdělí na začátku příštího týdne.

Zaměstnanci Českého rozhlasu vyzvali ve čtvrtek v otevřeném dopise ředitele Reného Zavorala, aby zrušil jmenování Jitky Obzinové ředitelkou zpravodajství. K pátečnímu odpoledni se pod otevřený dopis podepsalo 600 zaměstnanců. Obávali se ohrožení nezávislosti, objektivity a vyváženosti. Obzinová dříve působila jako ředitelka zpravodajství TV Prima, kde se údajně podílela na manipulaci zpráv.

René Zavoral oznámil jmenování Jitky Obzinové na středečním jednání Rady ČT. Funkce se měla ujmout od 1. ledna 2022 a vystřídat v ní Jana Pokorného.

„Vítáme, že Jitka Obzinová nenastoupí na pozici ředitelky zpravodajství ČRo. Jsme přesvědčeni, že tato situace poškodila jeho důvěryhodnost. Požadujeme aby generální ředitel René Zavoral na setkání se zaměstnanci příští úterý detailně vysvětlil důvody jím původně prosazované personální změny. Věříme, že ať už se v budoucnu ředitelem nebo ředitelkou zpravodajství stane kdokoliv, půjde o důvěryhodnou osobu, která zaručí pokračování nezávislosti média veřejné služby," uvedl mluvčí iniciativy #nebudemezticha Václav Štefan.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) se na jaře 2016 zabývala podnětem, že zaměstnanci zpravodajství televize Prima byli svým vedením instruováni, aby informace o migrační krizi vykreslovali jako riziko a ohrožení, a fakticky tak ignorovali zásady objektivity a vyváženosti. Nahrávku z porady, na které byla Obzinová zachycena, zveřejnil server Hlídací pes. RRTV podle dostupných informací nepřistoupila k žádnému rozhodnutí. RRTV během jejího působení na Primě ale kritizovala předvolební vysílání k prezidentským volbám.

Prohlášení generálního ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala

Dnes jsem se sešel s paní Jitkou Obzinovou. Český rozhlas máme oba natolik rádi, že bude vždy stát nad jakoukoliv profesní kariérou.

Oběma nám leží na srdci stabilita a silná pozice Českého rozhlasu. Společně jsme se tak dohodli, že na post ředitelky Zpravodajství Českého rozhlasu paní Jitka Obzinová nenastoupí.

Oslovil jsem stávajícího šéfredaktora stanice ČRo Radiožurnál Ondřeje Suchana, aby od 1. ledna 2022 - do výběru stálého ředitele/ředitelky - dočasně útvar Zpravodajství ČRo řídil. O. Suchan mě požádal o čas na rozmyšlenou do začátku příštího týdne, což jsem akceptoval.

René Zavoral
Generální ředitel ČRo

Petici proti jmenování Obzinové v ČRo podepsalo na 600 lidí

pátek 17. prosince 2021

-mav-, -čtk-