Vinea: Spolupráce s lokálními vinaři je cesta správným směrem

středa, 15. prosince 2021, 12:10 Marketing Kateřina Straková

Vinea letos uvedla na trh degustační sady hroznového moštu. Spolupráci s lokálními vinaři chce nadále rozvíjet, říká za značku Ľubica Mieresová.

Ľubica Mieresová, manažerka značky Vinea, zdroj: LinkedIn profil Ľ. Mieresové

Ľubica Mieresová, manažerka značky Vinea, zdroj: LinkedIn profil Ľ. Mieresové

Značka Vinea, z portfolia společnosti Kofola ČeskoSlovensko, přinesla tento rok na trh novinku v podobě degustační sady Vinea Kumšt moštu. Vyrobena byla ve spolupráci s lokálními českými a slovenskými vinaři, kteří přišli s hroznovým moštem z odrůd Ryzlinku Rýnského, Solarisu, Svatovavřinecké, Frankovky, Pesecké leánky a Svatovavřineckého rosé. V prodeji je na Rohlíku. Limitovanou edici doprovázela kampaň s influencerkami a herečkami Márií Bartálos a Sabinou Rojkovou. O tom, jak se tento tah Vinee vyplatil, jsme hovořili s manažerkou značky Ľubicou Mieresovou. 

Na online supermarketu Rohlík prodává Vinea svůj degustační set Kumšt moštu, zdroj: Kofola ČS.

Na online supermarketu Rohlík prodává Vinea svůj degustační set Kumšt moštu, zdroj: Kofola ČS.

Jaký byl o degustační sady zájem? Kolik sad jste zatím prodali? 

Zájem byl opravdu velmi velký. Jde o limitovanou edici, v Česku i na Slovensku je k dispozici jen u vybraných obchodních partnerů. Očekáváme, že do konce roku bude produkt vyprodaný. 

Víte, který z moštů si získal nejvíce příznivců? 

Nerealizovali jsme žádné zákaznické ankety ani průzkumy. Každá lahev z degustační sady v sobě skrývá hroznový mošt, šťávu z ovoce nebo bylinku. Jde o různorodé chutě, kde si každý najde tu svoji oblíbenou. 

Marketing šel v tomto případě stranou, museli jsme se přizpůsobit přírodě.

Ľubica Mieresová

Kumšt moštu jste uvedli do prodeje začátkem listopadu. Proč toto načasování? 

Marketing šel v tomto případě stranou, museli jsme se přizpůsobit přírodě. Protože produkty obsahují přírodní hroznový mošt, tak jsme si museli počkat, až každá z odrůd na vinici dozraje. Poté jsme je sklidili, zpracovali a následně vyrobili limitovanou edici Vinea Kumšt Moštu. V tomto případě nám timing nastavily samotné vinice. 

A jak se připravujete na Vánoce? 

Vinea je tradiční a oblíbenou součástí vánočních svátků. Doufáme, že i tento rok budeme součástí při těch nejkrásnějších momentech v kruhu těch nejbližších. Budeme rádi, když si limitovaná edice Vinea Kumšt Moštu najde cestu na stůl našich zákazníků anebo se stane příjemným dárkem. 

Hodláte některý z moštů ponechat v portfoliu Vinea, například ve formě opakující se limitované edice nebo nabídkou pro gastro? 

Konkrétní plány nebudeme zatím prozrazovat, ale spolupráce s lokálními vinaři nám přijde jako správný směr. Toto partnerství chceme rozvíjet i nadále a hroznový mošt jako surovina je náš základ. 

Proč jste se rozhodli pro exkluzivitu na Rohlíku? 

Bylo to velmi logické rozhodnutí o distribuci vyrobeného produktu, kterým jsme zároveň ukončovali celou kampaň. Po celou dobu zrání, sklizně a zpracování hroznů probíhala online komunikační kampaň, ve které jsme přiblížili vinaře, jejich příběhy a spojení jejich moštu a našeho kumštu. Proto jsme přirozeně chtěli zůstat v e-commerce. S Rohlíkem máme společnou vizi přinášet spotřebitelům kvalitní lokální potraviny.

Neuvažujete do příště o rozšíření dostupnosti degustační sady i do kamenných prodejen? 

Takové úvahy jsou vždy. Kamenné prodejny jsou stále silné pilíře našeho businessu. Pokud to dává smysl ze strategického i obchodního hlediska, nevidím důvod proč ne.

Nechtěli jsme, aby značku a kampaň reprezentoval influencer jen jako další v řadě spoluprací a měli jsme velmi specifické požadavky na výběr brand ambasadorů.

Ľubica Mieresová

Jak vyhodnocujete spolupráci s influencerkami? Z jakého důvodu jste si vybrali herečky, a ne třeba známé kuchaře nebo foodbloggery? 

Na začátku jsme si rozhodně nedefinovali, že se chceme soustředit jen na herečky, ve hře byli například i známí kuchaři. Výběru jsme věnovali spoustu času a energie. Nechtěli jsme, aby značku a kampaň reprezentoval influencer jen jako další v řadě spoluprací a měli jsme velmi specifické požadavky na výběr brand ambasadorů. Chtěli jsme najít člověka, který bude mít stejnou vizi a hodnoty jako Vinea, v komunikaci bude autentický, upřímný a přirozený. Sabina Rojková pro Českou republiku a Mária Bartálos jako zástupkyně Slovenska se nakonec ukázaly jako správná volba. Obě dvě mají za sebou bohaté herecké zkušenosti, ve svém projevu jsou velmi přirozené, do kampaně vnesly velkou dávku svého charismatu a šarmu. Zároveň mají na sociálních sítích kvalitní základnu followerů, na které cílíme, a na veřejnosti jsou známé.

Ke spolupráci na kampani přizvala Vinea dvě herečky – Sabinu Rojkovou pro Českou republiku a Mária Bartálos jako zástupkyni Slovenska, zdroj: Kofola ČS.

Ke spolupráci na kampani přizvala Vinea dvě herečky – Sabinu Rojkovou pro Českou republiku a Mária Bartálos jako zástupkyni Slovenska, zdroj: Kofola ČS.

Vína se párují s jídlem. Nepomýšlíte na možnost párování jídla s hroznovým moštem? 

Nevylučuji, objevování kumštu moštu nám otevírá nové příležitosti.

Co s Vineou plánujete dál? Budete v podobném duchu, tedy v podpoře tradice a vinohradnictví pokračovat? Případně jak konkrétně? 

S lokálními výrobci a zemědělci dlouhodobě spolupracujeme i v rámci dalších značek v rodině Kofola, je to důležitý pilíř našeho fungování. Platforma Vinea Kumšt moštu má za sebou první rok a my vidíme, že se organicky nadále vyvíjí a ukazuje se jako správný směr pro Vineu. Chceme v ní pokračovat a objevovat, kam nás zavede a jaké možnosti nám otevře.