Luxus z druhé ruky roste pětkrát rychleji než nové zboží

úterý, 1. února 2022, 07:40 Retail, Výzkum MediaGuru

Jedním ze současných trendů luxusního segmentu je zvýšený zájem spotřebitelů po luxusním zboží z druhé ruky.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

V loňském roce se luxusní segment začal pomalu vzpamatovávat z pandemie. Podle odhadu konzultační společnosti Bain & Company vyrostl o 13 až 15 % na hodnotu 1,4 bilionu eur, což je ale stále o 9 až 11 % pod úrovní roku 2019. Nejrychleji se k předpandemickým hodnotám vrátilo luxusní osobní zboží, zejména boty, doplňky či šperky, a blíží se k nim také zboží, které poskytuje svým majitelům luxusní zážitky, jako je umění, auta či jachty. Naopak cestování je z důvodu přetrvávajících protipandemických opatření stále silně omezeno. 

Za oživením stojí Čína a second-hand

Prodeje za luxusní osobní zboží měly podle Bain & Company dosáhnout výše 283 miliard euro, což je o 1 % více než v roce 2019. Důvodem k tak rychlému oživení je zaprvé kupní síla v Číně, kde se luxusní trh od roku 2019 zdvojnásobil a nyní zaujímá 21% podíl globálního luxusu. Solidní růst byl zaznamenán také v USA, které si ukrajují stále největší kus světového luxusního trhu (31 %). 

Zadruhé se na tom podepsal i zvýšený zájem o zboží z druhé ruky, jehož prodeje rostly pětkrát rychleji než u nového zboží. Od roku 2017 vyrostly o 65 % na hodnotu 33 miliard euro. Second hand, který nyní tvoří 12 % z celkových prodejů luxusního zboží, představuje i zajímavou cestu pro značky, módní platformy a investory, kteří chtějí ukázat svou snahu o udržitelnost. Nehledě na to, že právě zboží z druhé ruky přidává do celého ekosystému nové možnosti distribuce, přidané prodeje a v neposlední řadě otevírá bránu do luxusu i mladým spotřebitelům. 

Trh luxusu z druhé ruky dosáhl loni 33 miliard euro, zdroj: Bain & Company.

Trh luxusu z druhé ruky dosáhl loni 33 miliard euro, zdroj: Bain & Company.

Online stále roste, dobře si vedly i nové značky

V roce 2021 byly hlavními prodejními kanály monobrandové obchody a internet. Po 50% nárůstu online prodejů v roce 2020 (oproti předchozímu roku) růst pokračoval i loni. Prosadily se zejména monobrandové e-shopy.

Za posledních 20 let je spektrum hlavních luxusních značek ustálené, i tak ale existuje prostor pro nové značky, které v současnosti tvoří sice jen 2 % trhu, zato rostou dvakrát rychleji než zavedení hráči.

Z kategorií nejvíce uspěly boty, doplňky a šperky, jejichž prodeje loni měly dokonce překročit úroveň z roku 2019. Ve srovnání s předpandemickým rokem vyrostly boty o 11 % na 23 miliard euro, doplňky o 8 % na 62 miliard euro a šperky o 7 % na 22 miliard euro.

Hodinky se dostaly na hodnotu 40 miliard euro a kosmetika na 60 miliard euro, tedy 1 % pod úroveň z roku 2019. Poptávka po oblečení sice rostla, ale nedosáhla předpandemických prodejů. Byť i nadále mají spotřebitelé zájem o pohodlné neformální oblečení, na scénu se vrací i společenské šaty a večerní róby.

Po turbulentním roce, kdy pandemie koronaviru propukla, se loni celý luxusní segment začal vracet pomalu k „normálu“. Bain & Company předpovídá, že oživení prodejů bude pokračovat i následující čtyři roky.

-stk-