Devadesátky se staly nejsledovanějším seriálem za 18 let

pondělí, 14. února 2022, 13:25 TV MediaGuru

Seriál Devadesátky se stal nejsledovanějším seriálem za posledních 18 let. Každý díl vidělo více než dva miliony diváků a průměrná sledovanost dosáhla 2,32 mil. diváků.

Devadesátky, zdroj: Česká televize, Klára Cvrčková

Devadesátky, zdroj: Česká televize, Klára Cvrčková

Seriál Devadesátky s kriminálním pozadím opřeným o skutečné události v první polovině 90. let 20. století se stal nejsledovanějším seriálem za posledních 18 let. Uvedla to v pondělí Česká televize s tím, že seriál v průměru sledovalo 2,32 mil. diváků starších 15 let při podílu na sledovanosti 47,5 % (zdroj: ATO-Nielsen Admosphere). Šlo tedy téměř o polovinu všech diváků, kteří měli v neděli večer zapnutou televizi.

Všech šest odvysílaných dílů mělo vyšší než dvoumilionovou sledovanost. Nejsledovanějším dílem byl pátý, věnující se orlickým vrahům. Vidělo jej 2,41 milionu diváků, a epizoda se tak stala nejsledovanějším nedělním pořadem v hlavním vysílacím čase od začátku elektronického měření sledovanosti v roce 1997. Kriminální série oslovila přibližně stejně muže jako ženy (47:53), a to zejména ve věkové skupině 45 až 64 let, a následně ve skupině 25 až 44 let. Zájem o seriál stoupal se vzděláním diváků. Diváci oceňovali zejména herecké výkony, inspiraci skutečnými případy a také práci maskérů, vyplynulo z diváckého hodnocení.​

Vývoj sledovanosti pořadu Devadestátky, 9.1.-13.2. 20222

Zdroj: ATO-Nielsen Admosphere, TV živě+TS0-3 ke dni 14.2.2022. Hodnoty se zobrazí najetím na sloupec

Pořad zaznamenal i nadprůměrnou odloženou sledovanost na webu – do týdne po odvysílání jej odloženě na webu, vidělo 161.000 lidí, což je nejvyšší odložená sledovanost na internetu hned po seriálu Most!. Výrazně nadprůměrná byla i odložená televizní sledovanost. Celkový příspěvek odložené sledovanosti k živé televizní sledovanosti činil okolo 50 procent.

Na seriál Devadesátky navazuje i dokumentární série Polosvět, který kriminální seriál dokresluje. Pět odvysíláních epizod Polosvěta ve čtvrtek na ČT2 v průměru sledovalo 560 tisíc diváků při podílu na sledovanosti přesahující 12 procent. Vůbec nejsledovanější byl doposud čtvrtý díl s celkem 711 tisíci diváků a stal se tak nejsledovanějším nesportovním a nezpravodajským pořadem Dvojky od roku 2007.  Poslední epizodu uvede kanál tento čtvrtek.

Seriál se vysílal od 9. ledna do 13. února každou neděli večer. Šlo o jednu z letošní novinek programového schématu ČT. Od neděle 20. února nabídne ČT dvoudílný premiérový televizní filmy Vražedné stíny. Pro letošní jaro plánuje také uvést třídílnou minisérii Podezření, kterou poprvé představila na festivalu ve Varech. 

-mav-, -čtk-