Prima: Kampaně kvůli sporu s O2 nejsou ohroženy

pondělí, 7. února 2022, 08:15 TV, Reklama MediaGuru

Prima předpokládá, že by výpadkem z distribuční sítě O2 a dalšími následnými kroky neměla v březnu přijít o více než 1 % svých měsíčních reklamních GRP.

Zdroj: FTV Prima

Zdroj: FTV Prima

Televizní skupina Prima a její mediální zastupitelství Media Club informovala obchodní partnery o tom, že reklamní kampaně nejsou kvůli sporu mezi oběma stranami TV Prima a operátorem O2 o distribuci ohroženy.

Prima odhaduje, že výpadkem z distribuční sítě O2 by v letošním březnu přišla o cca 3,4 tisíc reklamních GRP. Předpokládá rovněž, že zhruba 40 % diváků využívá služeb IPTV jako tzv. sekundární příjem a dostane se tak k vysílání stanic TV Prima i pomocí dalších distribučních možností (DVB-T2, satelit). Pokud by se cca polovina diváků rozhodla pro změnu operátora a TV Prima se zároveň díky dohodám s dalšími operátory podaří zabránit přeskakování reklam, byla by ztráta počtu GRP na úrovni cca 1 % z celkového množství GRP, kterými skupina měsíčně disponuje.

Jak už jsme informovali, Prima od IPTV operátorů požaduje, aby zabránili svým divákům v možnosti přeskakovat reklamy v režimu zpětného zhlédnutí. Operátorům nabízí několik možností: zakázat přetáčení limitovaně (pouze na cca 2,5 minuty v breaku, což v praxi znamená zkrácení reklamního breaku o více než polovinu), nebo možnost nahradit lineární reklamu internetovou reklamou, nebo zákaz přetáčení reklamy. Možností je také, aby si operátoři koupili balíček bez reklam, které Prima nabízí v cenovém rozpětí od 50 do 100 Kč.     

Společnost O2 v minulém týdnu uvedla, že Prima požaduje přílišné navýšení poplatků, které je pro ni neakceptovatelné a že nechce diváky připravit o oblíbenou funkcionalitu zpětného zhlédnutí. Prima zase tvrdí, že cenové navýšení není tak výrazné a že O2 není technicky připravené některé z nabízených řešení implementovat.  

Podíl internetového příjmu televizního signálu (IPTV) se postupně zvyšuje, loni dosahoval 22 %. Očekává se přitom, že se bude dále zvyšovat. Prima se obává, že ve zpětném zhlédnutí se bude zvyšovat počet reklamních kampaní, které nebudou zhlédnuty. Za loňský rok odhadla, že kvůli přeskakování reklamy přišla o cca více než 200 mil. Kč.

-mav-