Apple, Ikea, Nike či BMW. Značky zastavují podnikání v Rusku

pátek, 4. března 2022, 07:45 Marketing MediaGuru

Kvůli ruské invazi a uvalených sankcí odcházejí z ruského trhu globální značky.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

V reakci na invazi Ruska na Ukrajinu dochází k masovému odchodu globálních značek z ruského trhu. Firmy přijímají opatření k omezení, pozastavení nebo ukončení obchodních aktivit v Rusku. Níže uvádíme výčet některých pozastavených aktivit. Jejich seznam se neustále rozšiřuje.

Z ruského trhu odchází například britská společnost BP, která je největším ruským zahraničním investorem v energetice. BP oznámila, že se zbaví svého 20% podílu ve státem kontrolované ropné firmě Rosněfť. Další energetickou společností, která z Ruska odchází, je Equinor ASA. Na ruskou invazi reaguje také společnost Shell, která hodlá ukončit spolupráci s Gazpromem a opustit projekt Nord Stream 2. Oba projekty mají hodnotu přibližně 3 miliardy dolarů.

Odchod z Ruska hlásí i automobilový průmysl. Zastavení výroby nebo dovozu vozů do Ruska oznámilo například BMW, Honda, Ford, Mazda, Mitsubishi, Volvo nebo Toyota. Společnost Harley-Davidson uvedla, že pozastavila své podnikání v Rusku, které spolu se zbytkem Evropy a Středního východu představovalo 31 % jejího prodeje motocyklů v loňském roce. Své aktivity zastavuje v Rusku i Škoda Auto a také mateřský koncern Volkswagen. Vývoz osobních automobilů do Ruska a výrobu pozastavuje také Mercedes-Benz.

Sankce se projevují také v zábavním průmyslu. Hollywoodská studia Disney, Warner Bros a Sony Pictures Entertainment pozastavila uvádění nových filmů v Rusku. Netflix pozastavil produkci a akvizice čtyř ruských projektů. Vedle televizní zábavy se sankce projeví také v módním průmyslu. Mezi značky, které z ruského trhu odchází, patří například Nike, Puma nebo druhý největší prodejce módy na světě, H&M. Adidas, který ruský trh opustil v roce 2015, oznámil, že s okamžitou platností přerušuje své partnerství s ruským fotbalovým svazem.

Svůj odchod už oznámily také společnosti Apple nebo Ikea, která kromě Ruska odchází také z Běloruska. Její odchod se dotkne téměř patnácti tisíc zaměstnanců, sedmnácti obchodů a tří výrobních závodů. Dovoz svých výrobků do Ruska zastavil výrobce dětských stavebnic Lego.

Podnikání v Rusku také zastavuje společnost SAP, všechny aktivity ukončila rovněž technologická společnost Oracle a prodeje svých výrobků pozastavila firma Dell. ExxonMobil v úterý oznámil, že opustí společný podnik u ostrova Sachalin. Mastercard a Visa zablokovaly řadu ruských finančních institucí, na něž se uvalily sankce.​

Přístup k státem ovládaným ruským médiím blokují také sociální sítě (viz samostatný text níže). Společnost Google v pátek ráno informovala, že přestala prodávat online reklamu v Rusku. Rozhodnutí se týká vyhledávače, platformy YouTube i externích partnerů, kteří prostřednictvím Googlu publikují obsah. Po ruské invazi na Ukrajinu obdobný krok učinily společnosti Twitter či Snap

Sociální sítě blokují přístup k ruským kanálům

čtvrtek 3. března 2022

Některé státy také bojkotují neznámější ruský produkt, vodku, a stahují tento výrobek z obchodů. Na Novém Zélandu stáhl jeden z největších alkoholových řetězců tisíce lahví ruské vodky a prázdné regály zaplnil ukrajinskými vlajkami.

Během víkendu oznámily pozastavení své činnosti v Rusku další významné značky: LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton, PayPal, Samsung, Puma, Zara, Netflix, Mango, American Exppess, Visa či Mastercard.

Vývoj dále sledujeme v našem  online přenosu (viz text níže).

Přehled: Reakce firem, médií a agentur na válku na Ukrajině

čtvrtek 31. března 2022

-tšl-