RunCzech upravuje kampaň, odstraňuje písmeno „Z”

pátek, 11. března 2022, 15:40 Aktuality, Reklama MediaGuru

Dlouho připravovaná reklamní kampaň pořadatele běžeckých závodů RunCzech doznala krátce po svém startu změn. Písmeno „Z”, které v kampani odkazovalo k Emilu Zátopkovi a bylo jejím důležitým motivem, bylo odstraněno.

Původní podoba kampaně, zdroj: RunCzech

Původní podoba kampaně, zdroj: RunCzech

RunCzech, pořadatel běžeckých závodů, se rozhodl kvůli válečným událostem na Ukrajině omezit reklamní kampaň, která připomíná výročí legendárního sportovce Emila Zátopka písmenem Z. Písmeno Z totiž používá na svých tancích ruská armáda, a stalo se postupně symbolem agrese a schvalování zločinů proti míru.

„Na sociálních sítích i v tisku jsme před několika týdny odstartovali kampaň, jež má podpořit fenomén běhání připomínkou 100 let od narození Emila Zátopka a zároveň 70 let od zisku jeho tří zlatých olympijských medailí," vysvětluje Carlo Capalbo, prezident RunCzech. Reklamní kampaň vytvořili přední kreativci a počítala s postupným odhalováním celého sdělení od písmene Z až po vizuály s běžeckou legendou a sděleními jako „This season is all about Z” nebo „RunCzech rememberZ”.

„I když jde jen o písmeno abecedy, které má připomínat českého fenomenálního sportovce, nechceme, aby bylo spojováno s agresí a vyvolávalo nepříjemné emoce," doplňuje Capalbo. Podle jeho slov se jedná o vysoce profesionální kampaň, kterou odborníci připravovali už od loňského léta. Dodává ale, že RunCzech chápe, že musí být neprodleně upravena.

Upravená podoba kampaně, zdroj: RunCzech

Upravená podoba kampaně, zdroj: RunCzech

Původní podoba kampaně, zdroj: RunCzech

Původní podoba kampaně, zdroj: RunCzech

Upravená podoba kampaně, zdroj: RunCzech

Upravená podoba kampaně, zdroj: RunCzech

RunCzech, který organizuje mimo jiné Volkswagen Maraton Praha nebo Sportisimo 1/2Maraton Praha, se rovněž připojuje ke stanovisku českých i mezinárodních sportovních institucí. Také budou ukrajinským sportovcům, kteří se již na některý ze závodů přihlásili a nemohou se zúčastnit z jakýkoliv důvodů, vráceny všechny startovní poplatky. „Vždy jsem byl proti politizaci sportu a běhání zvlášť. Současné okolnosti věci mění a momentálně zvažujeme formu symbolické podpory a vyjádření mírového poselství, jednoty a ducha fair play. Zejména v těchto těžkých časech," uvedl Carlo Capalbo, prezident RunCzech.

-mav-