Výzkum: Pětina české populace hraje či sleduje esport

pátek, 25. března 2022, 12:05 Internet & Mobil, Výzkum MediaGuru

Téměř 40 % Čechů dokáže definovat, co znamená esport. Zhruba pětina populace (21 %) se o něj aktivně zajímá – esportové zápasy hraje či sleduje. Ukazuje to výzkum Stem/Mark pro Českou asociaci esportu.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Téměř 40 % Čechů dokáže definovat, co znamená esport. Navíc 21 % populace se o něj aktivně zajímá – esportové zápasy hraje či sleduje. Nejoblíbenějšími esportovými tituly jsou v České republice Counter-Strike a League of Legends. Výsledky přinesl průzkum agentury Stem/Mark a České asociace esportu. Průzkumu se zúčastnilo 2009 respondentů starších 15 let.

 „Do esportu investuje stále více společností a velký zájem vnímáme u subjektů, které se s tímto odvětvím teprve seznamují. Proto jsme chtěli vytvořit komplexní analýzu toho, jak se chová a vypadá cílová skupina. Díky těmto informacím získají firmy důležité podklady pro svá rozhodování a mohou efektivněji plánovat své marketingové aktivity. Zajímá nás nejenom současná situace, ale chceme sledovat i vývoj cílové skupiny v čase a dlouhodobě tak mapovat české esportové prostředí. Velké poděkování patří společnosti Pragosport, díky které jsme mohli průzkum realizovat,“ popisuje Lukáš Pleskot, předseda České asociace esportu.

V současnosti 4 z 10 Čechů znají esport a umí správně popsat, co tento termín znamená. Skupina takzvaných fanoušků esportů pak tvoří 21 % populace starší 15 let. Nejčastěji se jedná o diváky, kteří sami nehrají (10,4 %), následují „skalní fanoušci“ tedy hráči, kteří zároveň zápasy sledují (7,5 %). Zbylých 3,1 % jsou hráči, kteří zápasy profesionálů nesledují.

Průzkum odhalil, že skalní fanoušci esportu jsou především muži ve věku 15 až 29 let a u esportových přenosů tráví v průměru mnohem více času než skupina „diváků-nehráčů“, 25 % z nich dokonce i více než 5 hodin týdně.

Průzkum u skalních fanoušků zjistil, že:

  • 47 % hraje více než 14 hodin týdně;
  • nejčastěji hrají Counter-Strike: Global Offensive (56 %), League of Legends (43 %) a Call of Duty (30 %);
  • nejčastěji sledují Counter-Strike: Global Offensive (55 %), League of Legends (41 %) a Call of Duty (20 %);
  • 46 % sleduje esportové zápasy 2 až 5 hodin týdně, 29 % maximálně hodinu týdně, 25 % přes 5 hodin týdně;
  • 72 % vnímá sponzoring v esportu pozitivně. Reklamy obtěžují pouze 2 % respondentů;
  • 94 % nakupuje přes e-shopy, kamenné obchody využívá 30 %;
  • 86 % by rádo vyzkoušelo herní vybavení před nákupem.

Elektronické sporty sleduje 18 % populace starší 15 let. Většina diváků sleduje elektronické sporty na svém počítači v průměru 4 hodiny týdně. 3 % dotázaných, kteří esport nyní nesledují, deklarují o jeho sledování zájem. Diváky esportu jsou častěji mladí respondenti ve věku 15-29 let, muži a také hráči.

Zdroj: Stem/Mark, Česká asociace esportu

Zdroj: Stem/Mark, Česká asociace esportu

Diváci sledují esport hlavně sami online (70 %), ale rádi by je sledovali více s přáteli či naživo. Přestože diváci sledují esport nejčastěji na počítači, rádi by jej více než dosud sledovali v televizi. Platformu Twitch.TV pak sleduje 56 % hráčů nebo diváků videoher. Častěji jde o muže (60 %), mladé lidi (15-29), hráče esportu (71 %) a ty, co esport sledují (59 %).

Celý výzkum je ke stažení v dokumentu níže.

-mav-