Sponzorovaný obsah na sítích roste, jedničkou je Instagram

středa, 27. dubna 2022, 07:00 Internet & Mobil MediaGuru

Počet sponzorovaných příspěvků na sociálních sítích roste, zvyšuje se také poptávka po takovém obsahu.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Počet sponzorovaných příspěvků na sociálních sítích vzrostl v roce 2021 o 27 %. Vzrůstající trend má také poptávka po sponzorovaném obsahu. Nejvíce oblíbenou sítí pro takový obsah je Instagram. Velkou roli hraje funkce Stories, která zvedla nahrávání sponzorovaných příběhů. Důležitým faktorem je také začlenění mikroinfluencerů, kteří mají na sítích míru zapojení vyšší než u jejich známějších kolegů. Vyplývá to z analýzy společnosti Banklesstimes.com.

Banklesstimes.com připsala růst zájmu o sponzorovaný obsah několika faktorům. Jedním z nich je dopad funkce Stories, díky které se nahrávání sponzorovaných příběhů zvedlo o 34 %. V roce 2020 influenceři v průměru zveřejnili dvanáct sponzorovaných příběhů týdně. V roce 2021 toto číslo vzrostlo na šestnáct.

Dle analýzy vzrostla také důležitost tzv. mikroinfluencerů, kteří mají do 30 tisíc sledujících. Jejich dominanci v prostoru influencerů potvrdil meziroční růst tržního podílu na 91 %. Mezi zadavateli jsou mikroinfluenceři oblíbení díky míře zapojení, která je vyšší než u populárnějších tvůrců obsahu. Jako výhodu analýza přisuzuje také jejich dostupnější ceně za příspěvek.

Nejvíce efektivní sociální sítí pro reklamu je podle výzkumu Instagram, který tvoří 94 % všech reklamních kampaní na sociálních sítích. Vyhledávaný je ale také TikTok, který nejvíce přitahuje již zmíněné mikroinfluencery. Statistiky ukazují, že téměř 38 % sponzorovaných příspěvků a komerčního obsahu na TikToku pochází od influencerů s méně než padesáti tisící sledujícími.

Počet sponzorovaných příspěvků (v milionech) na sociálních sítích v roce 2020 a 2021. Zdroj: Banklesstimes.com

Počet sponzorovaných příspěvků (v milionech) na sociálních sítích v roce 2020 a 2021. Zdroj: Banklesstimes.com

-tšl-