YouTube zvyšuje komerční potenciál živých vysílání

neděle, 22. května 2022, 08:30 Internet & Mobil MediaGuru

Provozovatelé YouTube zkusí zatraktivnit svou obdobu teleshoppingu pro 21. století. Trend zachytila i jejich konkurence.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Největší videoportál světa by rád zvýšil svůj obchodní potenciál a výrazně se po vzoru Instagramu či TikToku prosadil ve světě e-commerce. Pomoci mu k tomu má inovovaná verze fenoménu devadesátých let jménem teleshopping. Na podzim provozovatel YouTube otestoval funkci, která umožňuje uživatelům nakupovat přímo během živých videopřenosů oblíbených influencerů a současně se na řadu věcí ohledně zboží doptat. Na akci s názvem YouTube Brandcast dala firma tento týden najevo, že hodlá formát rozvíjet. Vylepšit jej chce mimo jiné dvojicí novinek, které má spustit ke konci letošního roku.

První z nich sestává z možnosti spojit přenosy dvou různých tvůrců do jednoho vysílání. Influenceři se následně podílejí na moderování společné nákupní seance. Z komerčního hlediska se jeví potenciálně velmi lákavě možnost, že by dva různí tvůrci s odlišnou fanouškovskou základnou přitáhli pozornost spotřebitelů ke společnému streamu. Tím by se stal atraktivnější než v případě, kdy by živý přenos dělal každý z autorů sám, podotýká server TechCrunch.

Druhá oznámená novinka umožňuje snadno namířit oči publika přímo na kanál jednotlivých značek. YouTubeři dostanou v rámci komerční spolupráce příležitost svůj přenos přesměrovat na živé vysílání v režii jednotlivých značek. V neposlední řadě videoportál během několika týdnů aktualizuje statistiky v rámci sekce YouTube Studio tak, aby z nich správcům profilu šly vyčíst statistiky úspěšnosti jednotlivých formátů: videí, živých přenosů, příspěvků nebo multimediálních Shorts.

Dceřiná společnost Alphabetu naskakuje důrazem na živá vysílání na trend, který už umně využívají jiné platformy. Živé nákupní videopřenosy se mohutně uchytily v Číně, kde mohou autoři jejich prostřednictvím vygenerovat podle CNBC během několika hodin tržby v řádu miliard dolarů. Během uplynulého roku navíc podobný „teleshopping“ vyzkoušel americký maloobchodní řetězec Walmart – využil k tomu čínskou aplikaci TikTok.

Na další rozvoj formátu ale spoléhá kromě YouTube i řada mladých firem z fintechové oblasti. Například švédská Klarna se snaží spárovat s tímto druhem videí funkci „kup teď, zaplať později“. Do akcí s živým vysíláním zapojila například magazín Cosmopolitan nebo značku kosmetiky Beautycounter. Pro YouTube se tak může stát čím dál těžší změnit svou reputaci mezi konzumenty. Podle nedávné studie eMarketeru pouze 14 procent respondentů uvedlo, že sledování živých videopřenosů na YouTube je někdy přimělo k nákupu. U TikToku dosahuje podíl 16 procent a v případě Instagramu necelých 46. Šéfka YouTube Susan Wojcickiová ovšem nabídla na Brandcastu vlastní pohled na komerční potenciál videoportálu. „Lidé na něj přicházejí každý den s tím, aby si ujasnili, co koupit. 87 procent sledujících říká, že se díky sledování obsahu na YouTube rychleji rozhoduje, protože ve videích najdou všechny potřebné informace. Zaznamenáváme zkrátka už nyní tolik nákupní aktivity,  že chceme udělat lidem objevování a pořizování produktů ještě jednodušší,“ dodává manažerka. To samo o sobě neznamená, že konkurence té nákupní aktivity neregistruje ještě více.

-riv-