Forbes vidí další cestu růstu v placeném onlinu

čtvrtek, 30. června 2022, 07:05 Internet & Mobil, Tisk MediaGuru

Pro další růst se vydavatel Forbesu orientuje především na digitál. Navýšit chce celkovou návštěvnost i příjmy z placeného obsahu. K tomu ale potřebuje rozšířit redakční tým.

Petr Šimůnek, zdroj: Forbes

Petr Šimůnek, zdroj: Forbes

Letos na podzim to bude jedenáct let, co na trh vstoupil byznysový magazín Forbes. Za tu dobu se jeho printová edice etablovala jako nejčtenější byznysové médium v Česku. V posledních letech začal vydavatel zaměřovat svou pozornost také na online. Řízení webu Forbes.cz se od začátku letošního roku ujal Zdravko Krstanov. Společně s Petrem Šimůnkem, šéfredaktorem tištěného magazínu, který má na starosti celkovou obsahovou strategii vydavatelství, teď plánují další rozvoj značky Forbes a její rozšiřování především v digitálu. Navýšit chtějí počet předplatitelů placené prémiové sekce výhledově až na deset tisíc a celkovou návštěvnost webu Forbes.cz na 1,5-2 mil. uživatelů.

Čtenost magazínu Forbes dosahuje podle posledních dat výzkumu čtenosti Media projekt 194 tisíc čtenářů na vydání, což je v kategorii ekonomických časopisů nejlepší výsledek. Návštěvnost internetové stránky Forbes.cz se měsíčně podle dat NetMonitoru pohybuje na úrovni jednoho milionu reálných uživatelů. Právě v digitálu vidí vedení Forbesu největší příležitost k dalšímu růstu. „Tištěný Forbes pro nás generuje největší příjmy, je to naše výkladní skříň. Na web ale denně dáváme až patnáct nových článků a chceme si také v digitálu vybudovat stejně silnou pozici, jakou máme v printu,“ popisuje Petr Šimůnek.

Další lidi do redakce

Internetový obsah připravuje stejný tým lidí, který tvoří i texty pro tištěnou edici. Tvorba obsahu pro tisk a online přitom není duplicitní, ale pro oba typy médií vznikají odlišné materiály. Právě redakční zázemí potřebuje Forbes v současnosti navýšit. Náborový inzerát s textem „Teď čtete Forbes. A co kdybyste ho příště psali?“ umístil i do svého vydání. Do týmu shání až pět píšících redaktorů. „Abychom naplnili potenciál, který v onlinu vidíme, je rozšíření týmu naprosto nutné. Nedostatek lidí v obsahové části je to jediné, co nás teď trápí,“ říká Zdravko Krstanov. „Nabízíme práci v nejoptimističtějším médiu v Česku, které navíc otevírá dveře do nejvyšších pater byznysu a myslím, subjektivně, že je to k tomu práce mimořádně pozitivní a zábavná,“ dodává Šimůnek.

Některé z nových tváří už Forbes získal. Od srpna nastoupí Veronika Jonášová z České televize. Přišla také Alena Burešová, která dříve pracovala v Národním centru průmyslu a ve společnosti CEEC Research. Je to první člen redakčního týmu, který není původem novinář, ale má zkušenosti z byznysu. A posily chce hledat Forbes i v regionech. Už teď má své redaktory v Brně, v Olomouci a v Liberci a hledá je dále pro Ostravu a západní Čechy.

Personálně se rozrůstá také v obchodní části vydavatelství, kam nedávno na pozici obchodního ředitele nastoupil Jakub Telenský ze Seznamu. Nový je také šestičlenný tým pro nativní reklamu Brand Voice.

Zdravko Krstanov, zdroj: Forbes

Zdravko Krstanov, zdroj: Forbes

Směr: Placený i volně přístupný web

Růst v digitálu zamýšlí Forbes ve dvou směrech – jednak v celkové návštěvnosti webu, kterou hodlá výhledově zvýšit až téměř na dvojnásobek současného stavu, tedy na zhruba dva miliony uživatelů. Takto vysokého zásahu už nelze docílit jen pomocí čistě byznysového obsahu. Proto na web zařazuje i lifestylová témata, zpracovaná ale s ohledem na potřeby cílové skupiny Forbesu. „Naše hlavní heslo zní ‚Život je bohatý’. Chápeme to tak, že život lidí, ke kterým chceme mluvit, což jsou především socioekonomické skupiny A, B a C+, je bohatý a neskládá se jen z toho, co se děje v byznysu. Zajímá je, na jaké školy dát své děti, kde se lze dobře najíst nebo kam zajít o víkendu a podobně. To je naše zaměření – psát o všem, co zajímá naší cílovou skupinu. Chceme nabízet co nejchytřejší a nejzábavnější obsah a bavit jím nejen čtenáře, ale i sebe. A za tu zábavu se vůbec nestydíme, naopak,“ vysvětluje dále Šimůnek.

Druhý směr růstu si Forbes vytyčil v placeném onlinu obsahu. Před rokem uvedl placenou sekci Premium, do které vedle článků z tištěného vydání zařazuje i další texty. Za rok od spuštění si předplatné jen k onlinovému obsahu předplatilo přes tisíc uživatelů. Placený obsah chce dále rozšiřovat a věří, že z rostoucího počtu návštěvníků internetu se bude dařit konvertovat stále více jeho uživatelů pro placený obsah. „Pokud se nám časem podaří konvertovat neplatící uživatele na platící výměnou za kvalitní obsah, tak to může být cesta do budoucna. Vidíme, že v zahraničí to tak funguje,“ říká Krstanov. Šimůnek dodává, že počet výhradně onlinových předplatných by mohl postupně růst až k hranici 10 tisíc. Díky tomu by se celkový počet předplatitelů Forbesu zvýšil. Předplatitelů a kupujících tištěného Forbesu je v současnosti celkově 17-20 tisíc, z toho přibližně polovinu tvoří předplatitelé v printu i digitálu.

Také s ohledem na záměry v digitálním prostředí připravuje Forbes na konec léta redesign webu. Úpravy se dotknou grafické podoby, a ještě výrazněji pozadí webu včetně nového doporučování článků. K tomu získal Forbes grant od Googlu. Redesign webu tak přinese kromě nové grafiky a layoutu rozšíření CMS systému o umělou inteligenci.

Vývoj a struktura tržeb magazínu Forbes

  • vývoj tržeb v 1. pololetí 2022: +35 % (meziročně)
  • počet předplatitelů (digitál + print): více než 9 tisíc
  • podíl výnosů z onlinu (online inzerce + online obsah) na celkových tržbách: 30 %
  • podíl eventů na celkových tržbách: 20 %
  • podíl výnosů z prodeje obsahu (tisk předplatné, online předplatné, výnosy z prodaného nákladu Forbes) na celkových tržbách: 15 %
  • podíl nativní reklamy na celkových inzertních tržbách: 35 %
  • poměr online inzerce a online předplatného na celkových online tržbách: 80:20

Zdroj: MediaRey SE

Tržby vydavatelské společnosti MediaRey SE se v letošním prvním pololetí meziročně zvýšily o 35 %. K navýšení obratu přispěly tištěná a digitální inzerce, eventy i předplatné. Nejrychleji ale rostou výnosy z digitálu, jehož obrat představoval před třemi lety jednotky milionů korun, dnes se pohybuje na úrovni 27 milionů Kč. Příjmy z digitálních aktivit (reklama a předplatné) se na celkovém obratu podílejí zhruba z necelé jedné třetiny (30 %). Pro letošní rok plánuje vydavatelství meziročně navýšit tržby až o 30 %.

-mav-