Influenceři si na Instagramu zřejmě vydělají víc

neděle, 26. června 2022, 08:00 Internet & Mobil MediaGuru

Provozovatel největší sociální sítě světa rozšiřuje možnosti, kterými si mohou zajímaví autoři přijít k výdělku.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Firma Marka Zuckerberga se snaží vzdorovat odlivu uživatelů na TikTok či YouTube. Těžit by z novinek mohly i značky. Meta chce totiž usnadnit navazování spolupráce mezi instagramovými influencery a firmami. Přichází proto s uživatelských rozhraním nazvaným Creator Marketplace, které má fungovat z pohledu uživatelů jako inzertní portál. Majitel instagramového účtu v něm vyplní své oblasti zájmu, zaškrtne preferovaný formát tvorby a čeká, než si jej některý z marketingových expertů všimne a pokusí se s ním navázat komerční spolupráci. Jde o v zásadě stejnou platformu jako Brand Collabs Manager. Tu Meta již provozuje nějakou dobu. Nová odnož má být ale uzpůsobena přímo na míru Instagramu a jeho uživatelům.

Správce sítě navíc hodlá odměňovat autory i napřímo. Tím, že rozšíří okruh autorů, kteří mohou pomýšlet na finanční odměny za vysoký počet zhlédnutí vytvořených reels, tedy obdoby tiktokových hudebních videí. Někteří autoři uváděli, že si dokázali vydělat za milion zhlédnutí přes tisíc dolarů. Uživatelé navíc brzy dostanou možnost publikovat svá reels na Instagram a Facebook naráz. Jak napsal portál Social Media Today, dává taková iniciativa smysl už jenom proto, že reels představují nejrychleji rostoucí druh obsahu na Instagramu.

Virtuální měna pro virtuální svět

Meta nezapomíná ani na třetí možný zdroj výdělků pro influencery – „spropitné“ od ostatních uživatelů, které mohli zasílat svým oblíbeným autorům pomocí takzvaných hvězdiček. Jde o obdobu virtuálních měn či žetonů plně v režii společnosti Meta. V minulosti mohli hvězdičky přijímat jen tvůrci videoherních live-streamů s předepsaným počtem zhlédnutí a frekvencí vysílání, firma se však rozhodla systém rozšířit i na vybrané tvůrce reels.

Balík novinek doprovází oznámení ještě trochu jiného ražení. Meta hodlá rozšiřovat instagramové experimentování s takzvanými nezaměnitelnými tokeny (NFT). Držitelé těchto velmi specifických „kryptoměn“, spíše však jen záznamů o vlastnictví autorských práv ke konkrétnímu dílu, by mohli svá NFT například používat namísto profilového obrázku. Postupně by testování mělo probíhat i na Facebooku. Tento způsob využití NFT by mohl zvýšit hodnotu nezaměnitelných tokenů, které už uživatelé vlastní. Zároveň ale přichází v době, kdy celý trh kryptoměn a NFT prochází masivním propadem. Funkce by tak zatím víc než cokoliv jiného investorům do digitálních mincí a vlastnických práv k online obrázkům mohla připomínat, v jak nepříjemné fázi se trh nachází.

Zuckerberg ovšem dává najevo, že uvažuje v dlouhodobějším horizontu. Podporu NFT lze vnímat mimo jiné jako předstupeň evolučního skoku do metaverza, tedy světů fungujících na bázi rozšířené a virtuální reality. Řada analytiků očekává, že v novém typu on-line světů vznikne nový druh trhu, správy vlastnictví a ekonomických příležitostí. Zakladatel Facebooku tento týden ale sdělil, že potrvá ještě roky, než koncept metaverza začne generovat zisk. Mezitím vize spolyká miliardy dolarů na investicích. Pro CNBC podnikatel uvedl, že v druhé polovině dekády by ovšem mohlo metaverzum představovat významnou část byznysu společnosti Meta. Oznámené novinky ve způsobu monetizace obsahu na Facebooku a Instagramu však zároveň znamenají, že Zuckerberg podle všeho řeší i o něco akutnější výzvy. Třeba jak vzdorovat rozmachu TikToku.

-riv-