Odbory České televize vyhlásily stávkovou pohotovost

čtvrtek, 23. června 2022, 07:15 Aktuality, TV MediaGuru

Stávkovou pohotovostí apelují odbory na vedení ČT, na Radu ČT a požadují okamžité zahájení jednání s politickou reprezentací o financování ČT.

Zdroj: ČT

Zdroj: ČT

Nezávislá odborová organizace (NOO) České televize Praha, NOSP ČT Ostrava, OO ČT TS Brno v reakci na úsporná omezení, která vyhlásil generální ředitel ČT Petr Dvořák, oznámila, že od čtvrtka 23. června zahajuje časově neomezenou stávkovou pohotovost.

Odbory ČT si podle svého prohlášení uvědomují, že finanční situace, v níž se nacházejí veřejnoprávní média, není dobrá a nepopírají nezbytnost úsporných opatření. Návrhy předložené generálním ředitelem ale považují za vynucené řešení, které ve svém důsledku povede ke snížení kvality služeb poskytovaných ze zákona veřejnosti, současně k omezení rozvoje a také k prohloubení propadu mezd zaměstnanců.

První vlna propouštění v ČT v druhé polovině roku 2022 se má týkat zhruba 50 pracovních míst. „Rušeny mají být pracovní pozice, které jsou z hlediska činnosti ČT unikátní. Požadujeme analýzu avizovaných úspor a budoucího působení média veřejné služby, že vedení ČT hledá úspory smysluplně," stojí v prohlášení odborářů. 

V důsledku úsporných opatření má dojít i k oddálení rekonstrukce studia a zakoupení nového vybavení pro TS Ostrava. Z tohoto důvodu bude přesunuta větší část výroby pořadů do TS Brno. „Televizní studio Ostrava je přitom součástí regionální identity a jeho omezování ovlivní i zaměstnanost v regionu," konstatují dále.

Odbory ČT se současně domnívají, že politici odpovědní za rozhodování o koncesionářských poplatcích nekonali, přestože byli v uplynulých letech upozorňováni na důsledky této nečinnosti. Stávkovou pohotovostí apelují na vedení ČT, na Radu ČT a požadují okamžité zahájení jednání s politickou reprezentací o financování ČT.

V rámci úsporných opatření, oznámených generálním ředitelem Petrem Dvořákem na konci května, má být v ČT do roku 2024 zrušeno 250 pracovních míst. ČT má celkem cca tři tisíce zaměstnanců. Prvních 50 pracovních míst má být zrušeno v druhé polovině letošního roku. Pro roky 2023-2024 chce ČT uspořit 910 mil. Kč.

ČT podle mluvčí Karolíny Blinkové nemůže v situaci, kdy její reálné příjmy za posledních 14 let klesly už o 36 procent a kdy tento trend zrychluje aktuálním růstem inflace, cen a mezd, zachovat v dalších letech současný rozsah veřejné služby. „Na to, že škrty budou bez úpravy financování médií veřejné služby nevyhnutelné, upozorňovala ČT politickou reprezentaci, zaměstnance i televizní odbory v posledních letech velmi intenzivně. Takto razantní reakcí odborů jsme proto překvapeni," řekla ČTK.

Televize je podle Blinkové připravena diskutovat se zákonodárci o všech relevantních možnostech, jak financování ČT vyřešit. „Bez navýšení příjmů je ale zachování stávající šíře činnosti ČT nemožné. S odbory budeme o konkretizaci chystaných kroků jednat. Omezení činnosti ČT však musí mít odraz i v rušení pracovních míst," dodala.

Financování ČT a ČRo se zatím neřeší, reklama ale nemá prioritu

středa 22. června 2022

-mav-, -čtk-